86 yıl önce...

11 Kasım 2016 01:01

Cumhuriyet'in ardından Bursa'ya yaptırılan en büyük sosyal tesis Atatürk Stadyumu'na kepçeler girdi, tarih yavaş yavaş moloz haline dönüyor.

ATATÜRK STADYUMU

"...Bursa'da, 1930 yılına dek maçların Atıcılar Sahası'nda oynandığını söylemiştik. 1929 yılında İstanbul'Dan gelen Galatasaray (B) takımının 1-0 yenilmesi, yeni bir saha için olanak arayanlara fırsat hazırladı. Başta Faik Tinel olmak üzere o zamanın yöneticileri Vali Hulusi Bey'den yeni bir saha istediler. Ortamın elverişli olması bu isteğin sonuçlanmasını sağladı. Sonuçta şimdiki sahanın az kuzeyinde yeni bir yer futbol sahası olarak sürüldü. Bu arada, Kolordu Komutanı Ali Hikmet Paşa da futbol sahasını olmak üzere Beylik Bahçe adıyla anılan dutluğu düzelttirdi. Bu sıralarda Bursa Bölge Müdürü Nasuhi Baydar idi.

Derken Atatürk Bursa'ya geldi. Atatürk şimdi müze olarak kullanılan Çelikpalas yanındaki köşkünde Bölge Müdürünü kabul etti. Büyük Ata, durumu öğrenince Bursa'ya futbol sahası yaptırılması için 1000 lira bağışta bulundu. Daha sonra Vali Kemal Geeleç, 2000 lira daha temin etti. Bu paranın yanı sıra Ali Hikmet Paşa'nın gayretleriyle Balıkesir'den getirilen bir istihkam bölüğü de sahanın etrafını duvarla çevirdi. Ardından, 400 kişilik bir de beton tribün yapıldı.

Daha sonra bu saha da bozuldu ve doğu-batı yönlerinde yeni bir saha yapıldı. Bu sahanın güneyine Vali Şefik Sayer zamanında tahta bir tribün yaptırıldı. Bu tarihlerde Bölge Müdürünün İhsan Celal Antel, olduğunu belirtmeliyiz. 

Sonunda 1950 yılına gelindi, Rahmetli Haşim İşcan'ın Valiliği, rahmetli Faik Tinel'in Bölge Müdürlüğü zamanında bugünkü stadyum ilk haliyle oluşturuldu. Saha ve kapalı tribün böylece hizmete girdi.

Bursa Atatürk Stadyumu daha sonraki yıllarda bir çok ek inşaatlar gördü. İlkin stadın çevresi taş duvarlarla çevrildi. Ardından Kapalı Tribünün karşısına bir açık tribün yapıldı. Daha sonra Altıparmak yönündeki kale arkası tribün inşa edildi. En son 1970'de Merinos Fabrikası yönündeki kale arkası tribün de inşa edilince Atatürk Stadyumu bugünkü durumuyla beraber ortaya çıkmış oldu..."

Kaynak: Bursasporum.com - Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Yorumlar (10) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

bsbs

11 Kasım 2016 07:46
39 mahalleden insanlar yürüyerek gidiyor stadyuma, o yüzden bu stadyumun mutlaka yerinde yapılması gerekiyor demişti 2009 seçimlerinden önce malum zat. Bu şehir yaptıklarını asla unutmayacak Sn. Altepe.

Zafer Sevim

11 Kasım 2016 07:35
Atatürk Stadı Onurumuzdur.

Biyediç suat

11 Kasım 2016 05:47
Acı ve tatlı anılarıyla sevinç ve hüzün gözyaşlarıyla ATAMIZIN yadigarı sıtadımıza bitti vedayı bile çok gördüler ATAM huzur içinde uyum emanetine biz sahip çıktık ama onlar çıkamadılar

Selçuk Yalçın

11 Kasım 2016 08:50
Şu stadı yerinde yapaydın var ya herkes el pençe olurdu . Bursaspor'dan elini ayağını çek Altepe yaptıklarını unutmuycaz! Koca bi şehrin vebalini aldın üstüne.

MAHİR

11 Kasım 2016 17:14
VAKTİNDE SES ÇIKARMAYAN BİZE YAZIKLAR OLSUN ASIL.

Garajaltı

11 Kasım 2016 08:40
Bizden hiç bir halt olmaz,tarihimizi gözümüzün önünde yıkıyorlar ve biz kuzu gibi seyrediyoruz. Kamuoyu oluşturma konusunda çok zayıfız . Stad için onurumuzdur dedik,şimdi yıkıyorlar . Batalla için giderse tesisleri yakarız dedik adam gitti . Bizim baskımız ancak stadda başkana küfür etmek,daha ötesi yok . Yazıklar olsun .

16161616

11 Kasım 2016 15:39
yerinde stad dediniz yalan çıktı.stadı şehir dışına yapacağız dediniz tamamen yalan çıktı.bitmeyen kafası ve trafik çilesinin yanına birde yamalı bohça gibi yapılan yeni stadın bize, ATATÜRK stadını çok aratıyor.birde bu stadta 80 den sonra oynanan hemen hemen tüm maçları yerinde veya muradiyedeki bahçeli kahveden izleyen birisi olarak, tanıdığım herkese bursaspora bıraktığın mirası HER ZAMAN anlatacağım sn.altepe.

1teamsah

11 Kasım 2016 12:02
bsbs "Bu şehir yaptıklarını asla unutmayacak Sn. Altepe." demişsin ama bugün seçim olsa yine seçilir. Millet icraata değil partiye bakıyor.. Malesef..

sedo 63

17 Kasım 2016 21:43
Amaç atatanın ismini ve eserlerini yok etmek

asd

11 Kasım 2016 10:07
yerine kent meydanı tarzında güzel bir avm bekliyoruz
İlginizi Çekebilir
"Bursaspor’a büyük bir eser kazandıracağız"Bursaspor Başkanı Ali Ay, Spor Lisesi için Spor ve Milli Eğitim bakanlıklarıyla anlaştı... 22 Mayıs’ta protokol imzalanacak...
Bizim neyimiz eksik?İstanbul’daki maç öncesi Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nu gezdik, Bursa stadıyla kıyasladık işin ucu dönüp dolaşıp yine paraya geliyor.
Tüm biletler tükendiKonyaspor maçının biletleri tükendi, gözler artık yarına çevrildi.