Bursaspor PFDK ve Tahkim Kurullarının istifaya davet etti!

10 Ocak 2017 13:28

Bursaspor yönetimi, Beşiktaş- Bursaspor maçı ardından verilen para cezasına tepki olarak TFF'ye mektup gönderdi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, Bursaspor'a 105 bin, Beşiktaş'a ise 15 bin lira para cezası vermişti. Bursaspor Yönetim Kurulu, bu kararla tepki olarak  TFF'ye mektup gönderdi.

 Bursaspor Yönetim Kurulu Üyesi Türkiye Futbol Federasyonu, Hukuk ve İdari Yapılanmadan Sorumlu Asbaşkan Hakan Dinçtürk'ün imzasını taşıyan mektupta sert ifadeler yer aldı.

İşte o mektup;

"Türkiye Futbol Federasyonu, futbol branşında faaliyet gösteren, amatör veya profesyonel tüm spor kulüplerinin federasyonu olup, hiçbir kişi, zümre veya kulübün özel muameleye tabi tutulacağı bir kurum değildir. Türkiye Futbol Federasyonu ve tüm kurullarının bu anlayış içerisinde bağımsız, tarafsız ve spor kulüplerine eşit mesafede bir anlayış ile görevlerini yapmaları yasal bir zorunluluktur.

10.12.2016 tarihinde deplasmanda Beşiktaş kulübü ile oynanan müsabaka sonrasında yaşanan elim terör hadisesi, tüm ülkemizi derinden yaraladığı gibi Bursaspor camiasını da bir o kadar üzmüştür.

Sırf bu neden ile skandal bir hakem yönetimi ile karşı karşıya kaldığımız bu müsabaka sonrasında, Kulübümüz tarafından ülke genelinde oluşan birlik ve beraberlik ruhuna zarar gelmemesi adına hassas davranılmış, takımımızın saha içinde yaşadığı kabul edilemez nitelikteki haksızlıklar adeta sineye çekilerek, spor kamuoyunun gündemine taşınmamıştır. Ancak bu tavrımızın , ülke futbolun yöneten Federasyon ve Kurullarınca bir hassasiyet olarak algılanmadığı, üzüntüyle izlenmektedir.

Aynı müsabakanın ilk dakikasından, son dakikasına kadar, tüm Beşiktaş spor kulübü tribünlerinden, LOCALARI DA DAHİL OLMAK ÜZERE, takımımız ve Kulübümüz aleyhine küfürlü ve kötü tezahürat yapılmıştır. Maç esnasında stadın kötü ve çirkin tezahürat yapılmayan hiçbir bölümü ne yazık ki olmamıştır.

Tahkim Kurulu tarafından Beşiktaş kulübünün istisnasız tüm tribünlerine kapatma ceza verilmesi gerekli iken, 05 Ocak 2017 tarihinde Kuzey Kale arkası tribününde 4 blok ile sınırlı olarak elektronik bilet kapsamındaki kartların blokesine yönelik bir karar verilmiştir.Ayrıca bu çirkin ve kötü tezahürat sanki bu sezon ilk defa gerçekleşmiş gibi İHTAR verilmiştir.Ancak bu eylem Beşiktaş Kulübünün ilk eylemi olmayıp,05.11.2016 tarihinde de Trabzonspor ile oynan müsabakada ev sahibi takım olarak çirkin ve kötü tezahürattan tribün kapama cezası almıştır.Eylem ilk olmadığı için Beşiktaş Kulübüne para cezası da verilmesi gerekmektedir.Görülmektedir ki verilen sembolik bir cezadır. Kandırmacadır. Hukuken verilmesi gerekli olan ceza geçiştirilmiştir.

Bu yaşananlar bizim açımızdan tek örnekte değildir. Bir spor kulübü başkanının Bursaspor Kulübünün 2010 yılında ''Sürülmüş Tarlalarla'' değil, sahada verilen tertemiz mücadele ile kazandığı şampiyonluğuna dil uzatması nedeni ile Kulübümüzün başkanı görevini yapmış ve camiamıza yapılan bu çirkin saldırıya hukukun genel ilkelerinden kabul edilen Meşru Müdafaa sınırları içerisinde kamuoyu önünde nazik bir lisan ile cevap vermiştir. Bunun sonucunda ise PFDK tarafından 2016/266 E. ve 2016/267 E. sayılı kararlar ile her iki kulüp başkanına ayrı ayrı ceza verilmiştir. Bu cezalara yapılan itirazlar neticesinde ise camiamız haksız bir söylem ile provoke edilmiş olduğu halde, Başkanımıza haksız bir şekilde verilen ceza Tahkim Kurulu tarafından onanmıştır. Aynı Tahkim Kurulu tarafından bu polemiği başlatan ve camiamızı tahrik eden Kulüp Başkanı'nın cezası ise kaldırılmış ve yerine yine göstermelik bir ceza verilmiştir.Buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkündür.

TFF Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki kanunun 6. Maddesine göre, Tahkim Kurulu, "Bağımsız ve Tarafsız" bir kurul olmak zorundadır. Ancak Tahkim Kurulu kararları, kulüplerin hangisi olduğuna ve kişilerin kim olduğuna göre farklılık göstermekte, eğilip bükülmektedir.

Bursaspor Kulübü, Türk Futbolu için özel muamele gösterilen diğer kulüpler kadar değerlidir. Kulübümüzün taraftarlarının müsabaka seyir özgürlüğü , özel muamele gösterilen diğer kulüp taraftarlarınınki kadar değerlidir. Verilen para cezaları ve tribün kapatma cezaları açısından, Kulübümüzün parası, özel muamele gösterilen diğer kulüplerin parası kadar değerlidir. Türk Futbolunda şuan için ne yazık ki, haksızlığa göz yuman ve eşitlikçi davranmayan bir yönetim sistemi hakimdir. Bursaspor Kulübü olarak sadece futbol sahalarında değil masa başında da dürüst, sportmenlik prensiplerine ve FAİR PLAY anlayışına bağlı bir yönetim tarzı istiyoruz.

TFF Yönetimince oluşturulmuş kurulların tümünde etik problemler olup, ne yazık ki mevcut kurullar "Bağımsız ve Tarafsız" hareket etmemektedir. Kurullara seçilmiş bulunan üyelerin bir çoğu bağımsız yargı görevi yerine getiren bir kurul üyesinden çok "Üzerinde Formaları olan Takım Taraftarları" gibi hareket etmektedirler.

TFF Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanunun, 3/g Maddesine göre "Şiddet, şike, teşvik primi, ırkçılık, doping ve her türlü ayrımcılıkla mücadele etmek" TFF'nin asli görevleri arasındadır. Ancak Federasyonun "her türlü ayrımcılık" ile mücadele etmek görevinin, yine bizzat kendi oluşturmuş olduğu kurullarınca verilen yanlı ve kasıtlı kararlar ile sekteye uğratıldığı da, futbol camiası tarafından genel kabul görmüş bir gerçektir.

Bu neden ile federasyon tarafından oluşturulan kurulların tümünün çok acil bir şekilde değiştirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu kurullara "bağımsızlığını ve tarafsızlığını" koruyabilecek, herhangi bir kişiye veya bir zümreye bağlı olmayanların seçilmesi gerekmektedir. Mevcut süreç, Türk Futboluna zarar vermekte olup,en fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımızın olduğu şu günlerde Futbol Seyircilerinde de ayrışmaları körüklemektedir. Türkiye Futbol Federasyonu'nun bir an önce özeleştiri yapması gerekmekte olup, bunun için yarın çok geç bir süre olacaktır.

Gelinen noktada, Türkiye Futbol Federasyonu'nun görevlerinden bir tanesinin de Türk Futbolunun gelişmesini sağlamak olduğunu hatırlatmak isteriz. Türk Futbolunun gelişebilmesi ise Süper Lig'de mücadele eden tüm kulüpler açısından fırsat eşitliğinin korunması ve rekabetin sağlanmasından geçmektedir. Bunu gerçekleştirmekten çok uzak olan MHK,PFDK ve Tahkim Kurullarının acil olarak değişmesi gerekmektedir.

Bu başvurumuz ile birlikte Federasyonun bu kurullarını istifaya davet ediyor ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ise kurul üyelerinin görevlerinden alınmalarını talep ediyoruz.

Talebimiz ile ilgili olarak Federasyonunuza bağlı bulunan tüm spor kulüplerinin de görüşleri alınarak, Türkiye Futbol Federasyonu Kurullarının oluşumunda demokratik ve tarafsız bir yöntem belirlenmesi ve belirlenecek bu yöntem ile birlikte ortak istişare ile ilgili Kurulların yeniden oluşturulması gereğinin, Türk Futbolunun gelişimi açısından zorunlu olduğunu saygılarımızla arz ederiz."

Kaynak: Bursa Hakimiyet

Yorumlar (9) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Mıstık

10 Ocak 2017 14:03
Basın direktörü güzel yazmış. Eline sağlık abem.

Ferit Demiray

10 Ocak 2017 13:49
Ayriyetten Beşiktaş taraftari Bursa'daki müsabakaya valilik emriyle alınmamasini talep ediyoruz çünkü terörist TFF deplasmanda bize yapmış olduğu muamelesi ile kendi sahamızda olacak en ufak bir eylemde ki muhakkak olacak bu şerefsizleri istemiyoruz gelmesinler bu durumda bize misliyle ceza verileceğini adımız gibi biliyoruz bu bize yapılan bir komplodur sayın ALİ Ay dan ricamız bu hainler Bursa'mıza alınmasın rahmetli başkanin intikamını almaktadır bu şerefsiz tüpçü

şampiyon

10 Ocak 2017 14:08
Bu başvurumuz ile birlikte Federasyonun bu kurullarını istifaya davet ediyor ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ise kurul üyelerinin görevlerinden alınmalarını talep ediyoruz. BAŞKA SÖZE NE HACET !

AYNASIZ

10 Ocak 2017 16:59
Bu mektubu federasyona göndermekle elimize hiç birşey geçmez, aynı tas aynı hamam devam edecek yaşananlar. Bana göre yapılması gereken aynı tarzda bir mektubu tüm Anadolu takımlarına gönderip ANADOLU LİGİ kurulması için çalışma yapmak istiyoruz görüş ve önerileriniz nelerdir diyerek istişare yapılması gerekmektedir. Anadolu' nun başını çeken ve federasyonun gazabına uğramış başta Trabzonspor olmak üzere tüm kulüplerden fikir alınmalı bu görüşü destekleyen tüm kulüplerle birlikte yeni bir lig kurulması gündeme getirilmelidir. Bizler yani Anadolu takımlarına gönül vermiş taraftarlar bu ligte en fazla 4. olabileceğimizi, çeşitli oyunlarla sportif başarımızın engelleneceğini bilmekteyiz ve takımlarımızdan değil avurapada başarı ligte bile şampiyon olacağını düşünmemekteyiz. Birilerinin kurduğu bu düzende yuvarlanıp gidiyoruz. Bizler kulüplerimizden şampiyonluklar istemiyoruz !! hakkın adaletin olduğu, maçın hakemini maç başlamadan tartışmayacağımız, amatör ruhla mücadele eden cefakar taraftara layık bir düzende oynanan futbol izlemek istiyoruz. Bu kirli düzenin parçası olmaktan bıktık, İstanbul kendi ligini kursun, Anadolu kendi ligini kursun gerekirse UEFA bizlere lisans vermesin, ama oynanan futboldan zevk alalım. Eminim ki, tribünler dolup taşacak, şehirlerde oturanlar kendi takımlarını tutacak, her sene farklı bir Anadolu takımı şampiyonluğa oynayacak. Mevcut düzende Lig Tv gelirlerinin adaletli dağıtılmadığı, hakem hatalarının her maç sonucu etkileyecek seviyede olduğu, kesilen cezaların sanki üvey evlada yapılan muamele gibi adil olmadan paylaştırıldığı, üstüne üstlük pasolig gibi amacına uymayan sadece para babalarını dahada zengin etmek için bir düzeni bizlere dayatıldığı bu mide bulandırıcı ligte tertemiz BURSASPOR' umuzu görmek açıkçası beni rahatsız ediyor. Bu mesajım birilerini harekete geçirmesi dileği ile saygılar.

Ömer

10 Ocak 2017 17:16
Bu kararlara yargı yolu kapalımı ya her verdikleri karar yanlarına kar mı kalacak

Hali korkmaz

10 Ocak 2017 15:30
Futbol federasyonu turkiyenin federasyonu değil sadece 3 Bizans takımlarının federasyonudur bunu herzaman verdiği kararlarda göstermiştir göstermeyecek devam edecektir ne kadar bağırsak ne kadar protesto yapsak hiç bir şey değişmez orada çok güçlü olman lazım

Teamsah

10 Ocak 2017 18:16
Bir de bu mektuptan ceza verirler!!!

inadınaaa

10 Ocak 2017 14:44
son 2 paragrafı okuyana kadar metin şöyle bitecek diye düşündüm. '' Büyük Bursaspor camiası olarak TFF nın haksızlıklarına son vererek TFF nın butun kollarında yönetime el koyulmuştur '' :D

Asd

11 Ocak 2017 13:30
AYNASIZIN yazdığı yazı günün birinde gerçek olur inşallah
İlginizi Çekebilir
League of Legends (LoL) nedir?Oktay Kara'nın League of Legends'i Bursaspor camiasına anlatan yazısı.
Yönetim Kurulu Aktaş'ı ziyaret ettiYönetim Kurulumuz, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş'ı Makamında Ziyaret Etti
Dört yabancıyla kampaOlay Medya Spor Müdürü Orhan Güney'in köşe yazısı.