Bursaspor'un borcu ne kadar ?

09 Eylül 2016 20:25

Kulübün mali konuları hakkında Mali Asbaşkanımız Fatih Pulat söz aldı. Fatih Pulat şu açıklamayı yaptı.

Şimdi yine bizim ritüelimiz haline gelen, rakamlar konusunda size son derece sade ve net bilgiler vermek istiyoruz. Devraldığımızda toplam futbolcu alacakları net olarak 46 milyon 566 bin Euro’ydu... Şu anki oyuncu kadromuzun alacağı rakam ise 33 milyon 695 bin Euro’dur..Yani biz takım maliyetinde net hesaplama üzerinden yaklaşık 12 milyon 870 bin Euro bir tasarruf gerçekleştirdik. Bu arada oyuncuların maç başı alacaklarını hesaba katarsak, bu tasarruf 1,5 milyon Euro daha artmış olacak.

Bu konuyu biraz daha açmak gerekirse, bizim dönemimizde yaptığımız transferlerin toplam bonservis ve kiralama bedeli 350 bin Euro’dur. Biz devraldığımızda ise kulüplere kiralama ve bonservis bedeli olarak 4 milyon 350 bin Euro ödememiz gereken borç vardı. Bizim ilave ettiğimiz 350 bin Euro ile birlikte ortaya çıkan toplam 4 milyon 700 bin Euro borcun, 3 milyon 50 bin Euro’sunu ödemiş olduk.Bunun yanısıra geçmişten kalan menajer borcu ise 3 milyon 25 bin Euro’ydu. Bizim yaptığımız transferlerin toplam sözleşme bedelleri 17 milyon 475 bin Euro iken bu transferlere ilişkin yapılan menajerlik anlaşmalarının bedeli de 942 bin 312 Euro’dur ve bu bedel üç sezon içinde ödenecektir. Ve hâlihazırda menajerlere kalan toplam borcumuz 2 milyon 700 bin Euro’dur. Gelelim kredi borcuna...

Göreve geldiğimizde devraldığımız toplam kredi borcu yaklaşık 69 milyon Türk lirasıydı ve bu borcun bir kısmı ipotekliydi. Şu anda ise bankalara hiç bir ipotek olmadan, yaklaşık 78 milyon Türk lirası borcumuz bulunmaktadır. Şimdi kredi borcunda bir miktar artış olduğunu sizlerde fark ediyorsunuz.

O konuyu da açıklık getirelim. Reklam ve sponsorluklarla ilgili sözleşmelerimizle birlikte, futbolcu satışından elde ettiğimiz bonservis gelirleri de dahil olmak üzere, kullandığımız kredilerin yaklaşık 10 milyon liralık kısmı çek ve senet karşılığı olup, tahsil edildiğinde toplam borcumuzun 10 milyon liralık kısmı kapanacaktır. Bu arada 8 ayda ödediğimiz toplam 13 milyon 500 bin liralık faizin de bu artışta önemli bir rolü olduğunu belirtmek isteriz. Ancak artışın asıl sebebi, 8 ayda ödediğimiz yaklaşık 115 milyon liranın bir kısmının ne yazık ki kredi enstrümanı ile karşılanmış olmasıdır. Bu arada sponsorluk sözleşmeleri ve futbolcu satışından doğan gelirlerimizin yaklaşık 10 milyon TL'lik kısmını da henüz kullanmadık. Neticede göreve geldiğimizde devraldığımız 291 milyon liralık borcu, yaklaşık 40 milyon lira düşürmüş bulunmaktayız Yani biz hedeflerimiz doğrultusunda, size söz verdiğimiz gibi borcumuzda bir azalma sağladık ve Bursaspor'u borcunu aksatmadan ödeyebilen ve hatta ödemeler noktasında neredeyse günü yakalamış bir kulüp haline getirdik. Bu arada size müjdeli bir haberimiz var. Toplam borçtaki bu düşüş sırasında, gayrimenkul satışımız söz konusu olmadığı gibi, ikinci bir benzinlik arsası daha alınmış olup, 6 aylık bir süre içinde yaklaşık 25 milyon liralık bir değere sahip yeni bir mülkümüz olacaktır. Biz 122 Milyon liralık vergi borcu için görüşmeler sonucunda borcumuz 7.380 bin TL olarak revize edildi. Şu hususu özellikle ifade ediyorum. Biz devletin çıkarmış olduğu vergi yapılandırma kanunu çıkmadan önce işlemi gerçekleştirdik. Zamanla yarışarak yaptığımız çalışma neticesinde 10 milyon TL’lik yükten kurtulduk. Bursaspor’un üzerinde yıllardır Demokles’in kılıcı gibi duran olaydan başarıyla sıyrılmış olduk.

Bursaspor’un 18 tane locası satıldı. Yaklaşık 6.5 milyon dolarlık bir rezerv var. Başkanımız bu yıl geçiş yılı derken herhangi bir küçülme anlaşılmasın. Aksine biraz eğilerek zıplayacağız. Şirketleşme huşunda ilk adımımızı attık. Öz sermayesi yaklaşık 350 milyon TL olan bir şirket olacağız. Bunu nasıl yapacağız. Mevcut stadyumumuzun kiralama süresini uzatacağız. Bu bize ciddi bir büyüklük sağlayacak. Halka arz konusu var. Ciddi anlamda bir çalışmayla halka arzı başarıyla yönetirsek kulübe 200-250 milyon tl akış yaratabiliriz. Artık dernekleşmeden ziyade kurumsal bir anlayış ortaya koymamız gerekiyor. Danışmanımız çalışmaya başladı.”  

Kaynak : Bursaspor.org.tr

Yorumlar (13) / Onay bekleyen (3)

Yorum Ekle

Hikmet

09 Eylül 2016 21:49
Vergi borcundan 115 m lirayı düş onu da 291 den düş 40 da kalanı ekleyince hiç yoksa 130 m lira borç ödemiş yönetim. Futbolcu satarak ödedi diyenler var. :) başka ne satarak ödeyecekti komik olmayın. Helal başkanımıza 2 seneye inşallah düzlüğe çıkacağız.

Sadece 16

10 Eylül 2016 04:06
Bölükbaşı ve hatta ondan önceki baskanın kulübe verdikleri ihanet derecesindeki zarardan sonra bu yonetime laf söylüyorsunuz ya walla helal olsun. Böyle iyi niyetli adamları abuk subuk laflarla eleştirin. Elestirin ki Bursasporumuz yalancı ve sahtekarların eline düşsün..

Try

10 Eylül 2016 01:10
8 ayda 40 m tl Ödemeleri Gayet Doğal Ne Bekliyordunuz. Borç Kolay Kapanmıyor Malesef

omer Omer

09 Eylül 2016 21:57
yeşil Bursa sen hayatın da 10 bin tl gördün mu. Adam 40 milyon tl borcu geri getirmiş . Ama futbolcu ama degil. Sen hayatında hic matematik okudun mu bak rakamla yazayım belki anlarsın 40.000.000 tl !!!!

kaya

10 Eylül 2016 14:48
Yönetim üyelerinin kaç tanesi loca aldı acaba?

mithat

10 Eylül 2016 12:55
Fatih Pulat'ı beğeniyorum. Ancak yaptığı açıklamadan şu çıkıyor, necid, cucak, serdar aziz'in sözleşmeleri fes edilince ileriye doğru alacakları da kalktı. Borçtan düşen rakkam aşağı yukarı o rakkama geliyor. Yani borç ödeme yok.

Ülen

08 Kasım 2016 06:36
başkana laf atıp duruyonuz klavyeden konuşmayın Sanki başkanın yaptıkları yapabileceksiniz sizin bursaspor taraftarı olamazsınız bursaspor taraftarı dediğin başkana teknik tirektöre ve oyuncularına sahip çıkan destekleyen takımdır burda yazıp duruyorsunuz hiç katkı yaptınız mı bursaspora haaa konuşmaya yada yazmaya gelince ahkâm kesiliyosunuz başkan hepinizi yanıltacaktir buna eminim

Semih

11 Eylül 2016 00:41
Beyler Adam ne diyor 120 m lira kesinleşmemiş ama hazır bekleyen ceza faiz vardı biz bunu 7 m a indirmişler eğer Zaman'ında bu iş yapılmasa idi kanunla 18 m ödenirdi bu kesinleşmemiş ceza bilanço da yok Aktifbank ve aset vardı hallettiker cezasız olarak Zaten kulübün bütün gelirleri ipotekli ilave para bulmuşlar kredi olmasa kulüp batacak topçular Serbest kalacak sözleşmelere göre Bataca alınamayacaktı yine vergiden ve vergi borcu hem de 10 trilyon ödenmemiş Nasıl alınacaktı ki Recep imza töreni ni erteledi işi halledemediği için soruyorm Ada'mlar bir de tapu almışlar benzillik yapacaklar Birisi nesid satıldı demiş ne Zaman satıldı Tüm dünya şirketleşiyor parasız saadet olmuyor şirketleştiğinde kurumsallık gelecek E bir de bu klübün hiç mi başka gideri yok maaş piyasa devlet menajerlik 15 m da faizi sayarsak Değil bardağın dolu tarafını Bardağı göremeyenler var

pablo 10

09 Eylül 2016 21:21
hoppala ne 40 milyonu kardeşim sadece serdar azizle dzudcak ın bonservisinden aldın 25 milyon nerde onların 2018 e kadar alacağı para 297 milyon borcun içinde futbolcuların kontrat sonuna kadar alacağı paralar dahildi.bizimi yiyosunuz formanın heryerinde sponsor var takımı çöplerle doldurup 40 milyon borcu düşürdük ne demek.bu işte bi iş var 100 milyon sadece vergiden silindi vergide bu 297 milyonun içindeydi ben mi yanlış biliyorum yoksa bunlardamı taraftarı kandırıyor

Yeşil Bursa

10 Eylül 2016 01:56
omer omer, senin yaşın kadar ben matematik ve ilgili alanlarda okumuşumdur çizmişimdir. İnsanlar karşısındakini kendisi gibi sanarlarmış. Sen bu işten anlamayabilirsin ama anladığını söyleyene saldırman gerekmez. Karşı tezini söylersin. Dersin ki, sen yanlış hesap yapıyorsun, şuradan gelen şu, buraya ödenen bu. Ben kafamdan uydurmuyorum. Adamın söylediklerinden anladığımı yazıyorum. 290 milyon borç, 250 ye düşmüş. Satılan futbolculara senelik ödenecek 13 milyon euro yani 40 milyon euro, borçtan düşünce zaten 250 oluyor. Takım üstünde haciz kararı çıkabilirdi. Onu ötelemişler. Yani otelemişler. Bu senin için başarı olabilir. Ama borç ödemişler diyemezsin. Ödenen borç yok. Zaten kar zarar hesabı bu şekilde anlatılmaz. Önceki senelerden borçları söylersin. Önümüzdeki sene ödenecek gelecek gidecek miktarlarını yaklaşık olarak söylersin. Önceki yönetimlerden bir fark yok. Şeffaflık yok. Ben kulübün iyiye gideceğini düşünmüyorum. Çünkü, bu bir tek başkanla olacak iş değil. HArcama yapabilecek bir çok yer var. Kulübün yapısının değişmesi lazım. Şeffaflık çok kolay. Önemli olan bunu yapacak yürekli insan bulabilmek. Şirketleşmeyede karşıyım. Biz halkın takımıyız. Bu kulübe, belediye bir çok şey tahsis ediyor. Sen bunu satıp birilerine devredeceksin. Ama bu devredilen, halkın malı. Sen bunu bir grup şahısa veremezsin. Halkın belediyenin malını satamazsın. Bunun adı, hacizdir. Halın malını haczetmektir. Bunu yapamazlar.

bsbs

10 Eylül 2016 13:08
Ulan Erkan ın Recep inde şakşakçılığını yapıyordunuz burada. Şimdi de bu yönetimin şakşakçıları ile dolmuş burası. Doğru yazanlara eleştirenlere verin eksiyi. Koyundan farkınız yok hiçbirinizin. Bu kafayla biz eski başarıları hayal bile edemeyiz artık.

Yeşil Bursa

09 Eylül 2016 21:06
Benim bu rakamlardan anladığım, başkan geldiğinde 290 milyon olan borç, 250 milyona düşmüş. Bu da futbolculara ödenecek miktarın 13 milyon euro azalmasından dolayı. Yani biz bir senedir hiç borç ödememişiz. Başkan diyip duruyor, borcu azaltıyoruz, borçları ödüyoruz falan filan. Yapılan sadece borçların yapılandırılması. Borç ödeme yok. Borcu bitireceklerini vaadetmişti başkan. Onu da kulübü satarak, yani borsada halka açılıp, yatırımcıya satarak, yapmayı planlıyor. Benim anşamadığım, bir sene sonunda değişen pek bir şey olmadığı halde, neden çok büyük işler yapmış gibi davranmaları. Ben borçların büyük kısmının ödendiğini düşünüyordum. Borç aynı borç, sadece yapılandırılmış. İyi de bu sene geçiş senesi demenin ne anlamı var. Sen elindeki malı güzel hale getireceğine, bu sene geçiş senesi diyerek çirkinleştiriyorsun. Anadolu kulüpleri, ucuza kaliteli futbolcu alıyor. Kaliteli futbol ile, hem tribün reklam geliri elde edip, hemde futbolcu parlatmaya çalışıyor. Biz borçlarda değişiklik yok diye övünüp, kalitesiz çürük domatalarla vitrini süslüyoruz. Kusura bakmayın da, sadece taraftar kandırılıyor. Bu başkanın yapacağı tek şey kulübü satıp borçtan kurtulma hesaplarıdır. Aksi halde ne sportif ne ekonomik bir başarı sağlayamaz. Ne futboldan anlıyor, ne borç ödeme kapasitesi ve projesi var, ne de pazarlama stratejisi.

blue

10 Eylül 2016 09:23
Körüstan ve Bölükbası da şu kadar borc ödedik bu kadar gelir sağladık vs vs diyordu. Gidince anladınız ne yaptıklarını. Bunlar gidince de anlayacaksınız neyi ne kadar yaptıklarını. Futbolun f'sinden anlamayan adamların şakşakçılığını yapmaya devam edin o güne kadar bakalım. Bu kafaya bakınca İsmail Konuk'lar Sane'ler Furkan Özçal'lar bizim taraftara çok bile.
İlginizi Çekebilir
Kızıl: İstikrardan yanayımBursaspor'un sembol başkanlarından Kızıl, “Şu dönemde 4 adayın göreve talip olması güzel ama Bursaspor'un en çok ihtiyacı olan şey istikrar” dedi.
Ahmet Bozdemir: "Batalla'yı geri döndüreceğiz"Bursaspor Kulübü Başkan Adayı Ahmet Bozdemir'den flaş Batalla açıklaması.
Trabzonspor maçındaki göz yaşlarının hesabı sorulacak!Olağanüstü Divan Kurulumuz bugün başkan adayları ve yönetim kurullarının yanı sıra 112 Divan üyesinin katılımı ile Büyükşehir Belediye Stadı’nda yapıldı.