Gider 260 gelir 120 Milyon TL

13 Eylül 2018 08:05

Cevdet Altınel'in bugünkü köşe yazısı.

Türk futbolundaki savurganlığa son örnek Burak Yılmaz... Peki Bursaspor’da durum ne?

 Süper Lig’de futbolcular için ödenen vergi miktarı oranı şu an ne, 2019-2020 sezonunda ne olacak? Yeşil beyazlı kulübün takım maliyeti indi mi, çıktı mı? Başkan Ali Ay’ın yabancı kuralıyla ilgili görüşü nasıl? Hepsi burada...

Kulüpler, borç batağından kurtulamıyor. Kurdaki son artışlarla birlikte yük 2-3 kat daha arttı. Takımlar oyunculara öyle böyle paralar vermiyor. Trabzonspor, Burak Yılmaz ile yaptığı sözleşmeyi kamuoyu ile paylaştı. Rakamlara şaşırdık mı? Şaşırmadık... Milli takım teknik direktöründen tutun da, futbolculara, menajerlere kadar Süper Lig’de verilen rakamlar inanılmaz. Bir de kazanılan başarılara bakın... Son örnek Burak Yılmaz’ın sözleşmesi şöyle;

Profesyonel futbolcu Burak Yılmaz'ın transferi için Beijing Guoan kulübüyle 3,5 milyon Euro bonservis bedeli ve 2 milyon Euro bonus (Futbolcunun 10 ve üzeri gol atması halinde 300 bin Euro, Futbolcunun resmi müsabakaların % 50'sinde forma giymesi halinde 200 bin Euro, Avrupa Kupalarına katılım halinde 1.5 milyon Euro) karşılığında anlaşmaya varılmıştır. Futbolcunun menajerlik ücreti olarak da 1 milyon 50 bin Euro belirlenmiştir. (Bonuslar hariç olmak üzere menajerlik ücretiyle birlikte transfer maliyeti: 34 milyon TL.) Burak Yılmaz'la ise 6 Ağustos 2017 tarihinde yıllık 3 milyon 550 bin Euro garanti ücret ve kadroda olup olmamasına bakılmaksızın kazanılan her 1 puan başına 12 bin 500 Euro karşılığında 3 yıllık sözleşme imzalanmıştır. (Üç yıllık maliyeti bonuslar hariç: 80 milyon TL)

 

VERGİLERİ KİM ÖDEMELİ?

 

Menajere bak adam sanki oyuncuyu baştan yaratıyor... 1 milyon 50 bin Euro... Valla ülkenin ekonomisi ortada. Dünyada ender bulunan, yalnızca Türk topraklarında görülen oyuncularımız kemiksiz indiriyor!!! Menajerler aldıkların paranın gelir vergisini ne kadar ödüyor? Bu da ayrı bir soru. Ülkemizde oyuncuların verdiği vergi miktarı yüzde 17. Bu vergiyi de kulüpler ödüyor. Futbolcular kemiksiz rakamla pazarlık masasına oturuyor sizin anlayacağınız. Maliye Bakanlığı’nın bir çalışması var. Bu verginin 2019-2020 yılında yüzde 35’e çıkarılması öngörülüyor. Bu da kulüplerin vergi giderlerinin 2 katına çıkması anlamına geliyor. Bu sistemin değişmesi için de kulüplerin bir mutabakata varması lazım. Siz istediğiniz kadar, “Biz niye o kadar vergiler veriyoruz madem?” deyin, bu sektörde işler böyle gelmiş böyle gidiyor...

 

Bursaspor’da durum ne?

 

Bu rakamları görünce Bursaspor’da durum ne? O soruyu da Başkan Ali Ay’ a yöneltim. Verdiği rakamlar şöyle;

Bursaspor’un bu sezon için teknik heyet, oyuncu ve menajerler için harcadığı toplam rakam 14,5 milyon Euro.

Bursaspor’un bu sezonki toplam gideri 260 milyon TL olarak öngörülüyor. Bu rakamın içinde oyuncu, teknik heyet, menajerlik ücretleri, bankalara kredi geri ödemeleri, vergi yapılandırması, personel ve altyapı giderleri var.

Gelir olan beklenen rakam ise 120 milyon TL...

 

Her şey güzel olacak

 

Rakamlar böyle ama Başkan Ay, geleceğe umutla bakıyor. “Göreksiniz her şey çok daha iyi olacak” diyen Ay, şunları söyledi: “Evet ekonomik olarak sıkıntılarımız var. Onu aşmak için de uğraşıyoruz. Stat isim hakkı için 12 firma ile görüştük ama bir sonuç alamadık. Biz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bizi umutlandıran takımın durumu. İlk 4 haftada gerçekten oyuncularımız iyi bir futbol ortaya koydular. Eksiklerimiz vardı. Yaptığımız transferlerle kadromuzu güçlendirdik. Sakat oyuncularımızın (Badji, Shehu) iyileşmesi ile birlikte çok daha güçleneceğiz. Artık sıra galibiyetlerde. İnşallah bunu da önümüzdeki maçlarda hep birlikte göreceğiz” dedi.

 

6 yabancı oyuncu yeter

 

Altyapıdan gelen oyuncuların performansını da konuştuk Sayın başkanla. O da çok mutlu: “Samet Hocamızı takımın başına getirirken biz bunu hesaplayarak böyle bir karar verdik. O da sağ olsun gerek takıma oynattığı futbolla, gerekse genç oyuncularımıza verdiği şansla güvenimizi boşa çıkartmadı. Yalnız bizim değil Türk futbolunun geleceği altyapıda. Bana göre en fazla 6 yabancı oyuncu olmalı. Hatta ben Kulüpler Birliği toplantısında -altyapıdan yetişen 2 oyuncuyu ilk 11’de oynatma mecburiyeti getirelim- dedim ama önerim kabul görmedi. Oyuncu maaliyetleri ortada o yüzden en doğru yatırım gençlerimiz. Bizim bu konudaki yatırımlarımız artarak devam edecek.”

Kaynak: Olay - Cevdet Altınel

Yorumlar (5) / Onay bekleyen (1)

Yorum Ekle

İbrahim

13 Eylül 2018 11:50
Geçmişten gelen yükten kurtulamadıkça gemi su almaya devam eder. Bu yıl transfer sezonu verimliydi. Gelecek yıl yüklerden biraz daha kurtulup maaliyetleri biraz daha aşağı çekip mutlaka benzer bonservis girdisi yakalamak lazım.

Bursalı

13 Eylül 2018 08:24
Başkan saçma saçma konuşmaya devam 14,5 milyon euro110 milyon tl yılkıl profesyonel futbol takımı ödemen vergi genel giderler maksimum giderin 150 milyon tl olur sadece tv gelirin minumum 90 milyon tl 15 milyon tl min bilet ve kombine gelirin var 20 milyon tl reklam ve sponsorluk 15 milyon spor toto iddaa 140 milyon tl gelirin var bunun geçmiş bırç ödemelerini katarsan tabiki giderin 250 milyon tl olur ama gelirini stad isim hakkı stadtın tam anlamıyla faaliyete geçip altındaki tücari yerlerin kiralanması gibi gelirleri de senin yaratman lazım en. Az 40-50 milyon tl yıllık gelir bu saydıklarım ayrıca futbolcu satışı da bir gelirdir başarılı olursa takım daha iyi fiyatlara oyuncu satlır bu sene 10 milyon euro yani 73 milyon tl lik gelir elde ettin satışlar harici toplam gelirinin %50 si demek bu yabancı oyıncularda da iyi bir scoudingle iyi ğaralar kazanılır bakambu örneğindeki gibi ama sen yusuf gibi yeteneksizlere 900 bin euro vermeye devam etmek için 6 yabancı kuralını savun kimse git sana 14 yabancı al demiyor ama yerli oyunculara bu paraları verme altyapından zaten oynat ama altyapı haricinde oyuncu oynatırken yerli kaşarlara mecbur milypn eurolar verme diye bu kural var

aziz

13 Eylül 2018 10:03
Bir galibiyet 2.6 milyon tl. Al 20 galibiyet,52 milyon tl. daha kafadan gelir ama maçası sıkmıyorki adamın ! Gelir hesaplamaları bile en ezik,onu yapamayız,bunu yapamayız,şunuda beceremeyiz şeklinde hesaplandığı için gelir gider farkı bu yüzden büyük oluyor !!!

Murat

13 Eylül 2018 11:25
Kulübün içine etti. Hâla konuşuyo. Neymiş umut varmış, şimdi sıra artık galbiyetlere gelmiş. Cartmış, curtmuş. Başkan müsfettesi.

12 firma ile görüşüp

13 Eylül 2018 08:11
Sonuç alamayan beceriksiz başkan.
İlginizi Çekebilir
Ne kötü, ne iyiSüha Gürsoy'un köşeyazısı
Kafamızda hep deli sorular!Orhan Güney'in Kasımpaşa maçı değerlendirmesi
Ben utanıyorum Sayın BaşkanBeytullah Süat'ın Kasımpaşa maçı değerlendirmesi