İstatistiki yahut verisel futbol

03 Ekim 2016 23:58

Futbol bir değişim içerisindedir. Bu değişimi meydana çıkaran etken rekabettir.


Nereye Gidiyor?

Futbol bir değişim içerisindedir. Bu değişimi meydana çıkaran etken rekabettir. Futbol bir spor dalı olmasına karşın bilimin tıp, teknoloji, biyoloji, coğrafya, psikoloji hatta sosyoloji gibi dallarıyla birlikte çalışmaya başlamıştır. Futbolun zirvede olduğu kıta olan Avrupa'da onu geliştirme çabasında olan ülkeler, kulüpler, teknik adamlar kendilerince bir seviye bir standart oluşturup oyunlarını daha ileriye taşıma gayretindeler. Bu gayretle başarıya da ulaşıyorlar. 

Avrupa'da ve futbolun geliştirilmeye çalışıldığı kulüplerde oyun içerisinde var olan defans, hücum, top kapma, pas yapma, isabetli şut, gibi durumlar için alet ve teknolojik ekipman sağlanıyor, gerekirse bunun icadı yapılıyor. Söz gelimi topçu bir odaya konuyor ve ışık yanan kareye topu ulaştırmaya çalışıyor. Biz de hedeflerimiz doğrultusunda buna benzer ekipman geliştirip futbol dünyasına pazarlayabiliriz. 

Rakamlar ve Veriler 

Avrupa futbolunu geliştiriyor ama neye göre? Burada devreye ölçme ve değerlendirme giriyor. Doksan dakikalık futbol maçı takımın ve topçunun sınavını verdiği yerdir. Sınava da hazırlanmadan girmek olur mu? Elbette salt rakamlar etkilidir demiyorum ama bilime inananlar için aklın yolu birdir. Orta sahada %75 top kapma yüzdesi ile oynayan bir topçu %50 ile oynayana göre formaya daha yakındır. 

Bazen duygularımıza yenik düşüp sevmediğimiz oyuncuya bir top kaybından bir pas hatasından ötürü tepki gösteriyoruz fakat veriler futbolcuyu haklı çıkarıyorsa? 

Hırslanıp sağlam bir koşu ile takımını kontraya çıkaran futbolcu size bir ya da birkaç maç kazandırabilir. O hâlde şahıslara değil, en başta belirlenecek futbol felsefesine, oturtulacak sisteme, takım oyununa, dizilişe inanmalı ve bunun üzerine çalışılmalıdır. 

Gerek Türkiye'de gerek Avrupa'da futbola yön veren olma istek ve çabasında olmazsak apaçık şekilde yön verilen tarafta olup daima kaybederiz. Bu kayıp yalnız skor ve puan kaybı değildir. Denemeliyiz, denemekten korkmamalıyız. Bursaspor için önündeki yarım asırda büyük başarıların kapısını açacak olan anahtar bilim, disiplin, çalışkanlık ve cesaret olacaktır. 

Bursaspor İşin Neresinde?

Bursaspor şu an kabuk değiştirmektedir. Evet, bir şampiyonluk yaşadık. Zirveyi gördükten sonra yıldan yıla maddî ve sportif olarak düşüşe geçtik. Bunu asla bir kayıp olarak görmüyorum. Camia, şampiyonluk yılı ve akabinde gelen senelerde önemli tecrübeler edindi. Bu camia şampiyonluğa giden yolu artık çok iyi biliyor. 

Gerekli dersleri çıkarmalı, ona göre rotayı belirlemeliyiz. Eğitim bilimlerinde sırasıyla özel, genel ve uzak hedefler vardır. Bursaspor lig şampiyonu olarak özel hedefini gerçekleştirmiştir. Bu takımın genel hedefi ise düzenli olarak Avrupa'ya gidip grup aşamasında mücadele vermektir. Uzak hedef ise Avrupa kupalarında şampiyonluk yaşamaktır. Bu satırları kulübün 53. yaşında yazdığımı buraya not düşüyorum. Bunlar hayal değil hedeftir. Borç batağından çıkıp şampiyonlar liginde final oynayan bir takım haline gelmiş kulüp de gözlerimizin önündedir. 

Futbol, medyatik kısmının çok daha ötesinde bir iş olup üzerinde ciddi anlamda düşünülmesi ve çalışılması gerekir. Biz de fikirlerimizi Bursaspor'un menfaati doğrultusunda vakti geldikçe yazacağız.

Büyük Bursaspor camiasına selâm ederim. 

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Rıdvan hız

04 Ekim 2016 01:22
Bizim bir söylemimiz vardı "Bursada yaşayan herkes Bursasporu desteklediğinde şampiyponluk gelecektir" diye. Çok şükür gerçekleşti! Şimdi sıra sizde, sizin düşlerinizin gerçekleştirilmesinde.
SON HABERLER
Kongre kulisleriBeytullah Süat'ın bugünkü köşe yazısı.
Bu savunmayı nasıl aşacağız?Sergen Yalçın'ın göreve gelmesinden sonra çıkışa geçen Konyaspor, 5 haftadır gol yemiyor.
Yerlilere sarıldıPaul Le Guen döneminde sadece 2 Türk oyuncuyla mücadele eden Bursaspor'da roller değişti