Nerden nereye?

18 Mayıs 2017 05:34

Cevdet Altınel'in bugünkü köşe yazısı.

Bakın; çok değil, 7 yıl 2 gün önce Bursaspor Süper Lig'de bir devrim yapmış, ligde şampiyonluk yaşayan takımlar arasına adını altın harflerle yazdırmıştı. 7 yıl sonra aylardan yine mayıs. Yeşil beyazlılar bu kez ligde kalmak için mücadele veriyor. Ne büyük acı ve ızdırap... Çok iyi analiz edilmesi gereken bir durum. Bu süreçte başkanlar, yönetimler, teknik adamlar, oyuncular geldi gitti. Bazıları başarılı, bazıları başarısız oldu. Bazen doğrular yapılmak istenirken, yanlışlar üst üste geldi. Bazen şans ve konjektör ile iyi işler ortaya çıktı... Geçen 7 yıla ufak bir pencere açalım.

Kongreler ve Başkanlar

13 Ocak 2011 Olağanüstü Kongre-İbrahim Yazıcı güven tazeledi.
6 Haziran 2012 Olağan Kongre-İbrahim Yazıcı.
17 Haziran 2013 Olağanüstü Kongre-Erkan  Körüstan.
23 Mayıs 2014 Olağanüstü Kongre-Recep Bölükbaşı.
16 Mayıs 2015 Olağan Kongre-Recep Bölükbaşı.
19 Ocak 2016 Olağanüstü Kongre Ali Ay.

7 yılda 6 kongre  4 farklı Başkan...

Teknik Direktörler

2010-2011 Ertuğrul Sağlam
2011-2012 Ertuğrul Sağlam
2012-2013 Ertuğrul Sağlam-Hikmet Karaman
2013-2014 Hikmet Karaman-Christoph Daum-İrfan Buz
2014-2015 Şenol Güneş
2015-2016 Ertuğrul Sağlam-Hamza Hamzaoğlu
2016 -2017 Hamza Hamzaoğlu-Mutlu Topçu-Adnan Örnek

7 yılda, 8 teknik direktör; aranan kan vücuda her zaman iyi gelmemiş

Oyuncular

Ömer Erdoğan, Serdar Aziz, Dimitar Ivankov, Milan Stepanov, Alfred N'Diaye, Prince Tagoe, Federico Insua, Ahmet Arı, Leonel Nunez, Stanislav Sestak, Emre Pehlivan, Adem Koçak, Ramazan Sal, Musa Çağıran, Ferhat Kiraz, Tuncay Şanlı, Petteri Forsell, Murat Yıldırım, Jose Fernandao, Cemal Kaldırım, Sebastian Frey, Colin Kazım, Enes Ünal, Keny Miller, Teteh Bangura, Taye Taiwo, Ozan İpek, Hüseyin Çimşir, Ali Tandoğan, İbrahim Öztürk, Aydın Karabulut, Cedric Bakambu, Bakaye Traore, Onurcan Piri, Turgay Bahadır, Ivan Ergiç, Volkan Şen, Gökçek Vederson Jozy Altidore, Hakan Aslantaş, Michael Chretien Basser, Pablo Martin Batalla, Harun Tekin, Barış Örücü, Sercan Yıldırım.

7 yılda gelen giden oyuncuları tek tek yazmaya gerek yok. İçlerinde iz bırakıp gidenler oldu. İçlerinde Bursa havası alıp, cebini milyonlar ile doldurup gidenler vardı. İsimleri okurken eminim "ne oyuncuydu" deyip, "ne işi vardı Bursaspor'da?" dedikleriniz oldu. Kulübün ana gider kalemini oyuncular oluşturuyor. Performansları ile sizi vezir de ederler rezil de.

Camianın her anlamda ders çıkartması gereken bir sezonu geride bırakıyoruz. Bu mevcut durumun tek suçlusu yok... Onun için önümüzdeki sezon nasıl bir reçete ortaya çıkacak? Başarı için plan, program, istikrar çok önemli. Ama onun kadar önemli olan yönetim, teknik adam, oyuncu ve taraftar birlikteliği. Bu 4 sac ayağından biri eksik olduğunda bu sezon, geçmiş sezonlarda neler yaşandığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Kazanan ve kaybeden de Bursaspor oluyor. Sene 2017 eski kafaları bir kenara bırakıp, her bakımdan reform zamanı...

Kaynak: Olay.com.tr

Yorumlar (9) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Ufuk1117

18 Mayıs 2017 07:17
Eski kafaları siz bırakacaksınız.İsmail iyi topçu değil dedik.Hem Olay tv de ki programda savundun hem de maç yorumlarında İsmail ıslıklanacak ne yaptı yazıp dursun.Kazalardan önce siz sözde futbol yazarları olarak gidin futbol eğitimi alın.

aziz

18 Mayıs 2017 09:13
Once siz Final ekibi olarak futbolu bir ogrenin ! Kim iyi topcu kim degil,ayirtetmeyi bilecek hale gelin,ondan sonra sizin laflariniza sozlerinize deger vermeye baslayalim !

yeşil bursa

18 Mayıs 2017 07:56
Bir sezonu geride bıraktım pilot takımla ilgili bir analiz yapabilirmisiniz oyuncular kendilerini ne kadar geliştirdiler . Topa vurma, pozisyon alma eğitimleri verildimi

Orhan Yılmaz

18 Mayıs 2017 11:37
Mesela basında reform gerek. Yapılan onca yanlışa rağmen, her anlamda bu yönetimin ne suçu var diyen basın mensuplarını temizlemek gerek.Yazarımız gibi.

üzgünüm leyla

18 Mayıs 2017 14:58
benim bildiğim sac ayağı üç ayaklıdır. a- kulüp. b- taraftar. c- yerel medya. bizdeki sorun bu 3 lü arasındaki görev karmaşasıdır. taraftar ve medya kulübün çok içinde, çok sabırsız ve sonuç odaklı. bu da kulüp üzerinde baskı oluşturuyor. baskı, kaotik ortamı. kaotik ortam, istikrarsızlığı getiriyor. istikrarsızlık ise kurumsallaşma, markalaşma ve büyümenin önündeki en büyük engel. kişisel gözlemim medyamız kulübe ve taraftara yol göstermesi gerekirken kulübü hedef gösteriyor. taraftar destek vermesi gerekirken tribünler boş, protestolar çok. yönetime gelince, hadi köristan, bölükbaşı ve a.ayı vazgeçtim ya şampiyon başkan İbrahim yazıcıya yapılanlara ne demeli. verilen ültimatomlar, istifa çağrıları, boşaltılan tribünler...

BURÇ

18 Mayıs 2017 16:07
BAŞIMIZA İSMAİLİ RAMOS, MERTERİ ADAM, BİLALİ KAPTAN, DENİZİ FORVET YAPANLAR UTANSIN. ŞAKŞAKÇI TARAFTAR, KOLPA BAŞKAN, KUKLA GAZETECİLER.

Avrupali Timsah

18 Mayıs 2017 11:21
cevdet efendi siz olaycilar hepiniz torpille oralardasiniz ! Biz Hamza bizim Hocamiz olamaz dedik daha gelmeden ama Hemserim diye hep savundun da savundun hatta Türkiye nin en iyi yerli Hocasi yaptin..sonuc ortada bursasporumu cöplük yapti defolup gitti..Biz Senol Hoca yi,Ertugrul Hoca yi gördük Hamza da kim ki biraz az sallasaydiniz da Hamza devam etmese hic de hocamiz olmasa sadece formayi sahaya koysak 45-50 puan alirdi forma..hic olmazsa borcumuz katlanmazdi hepinizi Allaha havale ediyorum..

İnegöl 16

19 Mayıs 2017 11:44
Ne oldu cevdet altınel.başına tuğlamı düştü.düne kadar bu yönetimi en çok sen savunuyordun.öncelikle seninde bu mesleği bırakmam lazım.bize gerçekleri görebilecek,yarınları görebilecek cesur.kalemler lazım.örnek(Tarık çapçı,Beytullah süat)gibi.

Selo

19 Mayıs 2017 14:35
Cevdet bey bizler bu futbolcularla olmaz derken bu hocalarla olmaz derken futboldan anlamayan başkandan olmaz derken sizler bunları öve öve bitiremiyodunuz. Demekki sizlerde birşey var.
İlginizi Çekebilir
Bir sen eksiktin Kazım!Maddi sıkıntılar yaşayan Bursaspor'a bir darbe de Kazım Kazım'dan geldi.
Mustafa Er'e ceza geldiPFDK'ya sevk edilen Mustafa Er'in cezası belli oldu.
John sezonu kapattıTecrübeli kanat oyuncumuz Josua John geçirdiği sakatlık sonrası bugün ameliyat oldu.