ÖZEL | Bursaspor ve ESpor

08 Mayıs 2018 05:06

Bursasporum.com olarak "Türkiye'nin tek ESpor Basını" 5Mid.com'dan Zafer Zırhlı'ya E-Spor'u ve Bursaspor'un ESpor'a girişini sorduk.

Bundan birkaç yıl önce çok geniş bir kitleye hitap etmesine rağmen ESpor şu anda milyonlarca insanı peşinden sürükleyen bir fenomen haline geldi. Dışarıdan bakıldığında anlaşılması çok güç olsa da espor'un hayatımızda büyük bir yere sahip olan futbol ya da basketbol gibi diğer spor dallarından çok büyük bir farkı yok.

Peki E-Spor nedir ve Bursaspor’un ESpor'a dahil olması ne anlam ifade ediyor?

Elektronik sporlar olarak da bilinen ESpor, bilgisayar oyunlarının dahil olduğu bir çeşit rekabet içeren spor olarak tanımlanabilir. Profesyonel oyuncuların lisanslı bir şekilde profesyonel turnuvalar ya da liglerde mücadele etmesine ESpor deniyor. ESpor'un tam olarak başladığı bir tarih vermek zor. Bilinen ilk ESpor mücadelesi 1972 yılında Amerika’da Stanford Üniversitesi’nde düzenlendi. Modern ESpor'un gelişmesi ve şu anki kadar ciddi bir şekilde ele alınması ise 90ların sonu, 2000lerin başında gerçekleşti. Artık ESpor'un anavatanı olarak bilinen Güney Kore’de Starcraft II’nin popülerleşmesi ve tüm ülkede çılgınlar gibi oynanması ülkede ESpor kültürünün oluşmasına ve dünyada öncülük yapmasına sebep oldu.

Yukarıda da belirttiğim gibi dışarıdan bakıldığında ESpor kavramının anlaşılması güç olduğunu söylemek gerekiyor. Bilgisayar oyunları ile içli dışlı olmayan bireyler için bu fazlasıyla anlaşılabilir bir durum. Bu noktada sürekli kullanılan bir analoji var: Hemen hemen herkes hayatının bir bölümünde bir defa halı sahaya gitmiştir.  Evde bilgisayar oyunu oynamak ile esporcu olmak arasında ne fark var? Analojiye göre herkes halı sahaya arkadaşlarıyla gidip eğlencesine maç yapabiliyor. Fakat futbolcu olmak ile halı saha topçusu olmak arasında büyük bir fark bulunuyor. Esporu da profesyonel futbol gibi düşünebilirsiniz.

“Yapma ya futbol ile ne alakası var?” cümlesi aklınızdan geçmiş olabilir. Baktığımızda ESpor'un geleneksel sporlardan çok büyük bir farkı bulunmuyor. Resmi düzenlenen profesyonel liglerin yanı sıra oyuncular profesyonel takımların altında mücadele ediyor, koçlar ve analistler ile performanslarını güçlendirmek için çalışıyor ve her gün en az 8 saat antrenman yapıyor. Spor psikologları ESporcuların mentalitesinde aksaklıklar olmaması için bireylerle beraber çalışıyor, takımların profesyonel sağlık uzmanları ise E-Sporcuların fiziksel durumuyla ilgileniyor. Evet, geleneksel spor dallarında mücadele eden bir kulübün hemen hemen her aracı ESpor organizasyonlarında da yer alıyor. Zira işin ucunda futbolda nasıl şampiyonluk varsa burada da aynı hedefler ve para ödülleri bulunuyor.

70 MİLYON KİŞİ İZLEDİ

Neden peki? Neden bu kadar popülerleşti E-Spor? Neden milyonlarca insan gencecik çocukların bilgisayar başında oyun oynamasını izliyor? İşin ciddiyeti açısından biraz rakam da vermek gerekiyor. Espor sahnesinin en popüler oyunlarından League of Legends’ın 2017 Dünya Şampiyonası Finali’ni tam olarak 67 milyon kişi izledi. League of Legends Çin Ligi 2018 Bahar Mevsimi Finali’ni ise 70 milyon kişinin izlediği belirtiliyor. League of Legends’ın Kuzey Amerika’daki ligi geçtiğimiz yıl başında franchise sistemine geçti. Burada takımlar ligde yer alabilmek için slot parası olarak 15 milyon dolar ödemek zorunda kaldı. Aynı şekilde Overwatch Ligi’nde de takımlar mücadele edebilmek için 20 milyon dolar ödedi. Bu miktarın Overwatch Ligi için önümüzdeki yıl 40 milyon dolar civarına çıkacağı konuşuluyor. Amerika’da profesyonel League of Legends oyuncuları yıllık 1 milyon dolarlık kontratlar imzalıyor. Ülkemizde de oyuncu maaşlarının fazlasıyla yüksek olduğunu söylemek gerekiyor. Türk oyuncular yıllık ortalama 100.000 TL kazanırken yabancılarda bu miktar 150.000 dolara kadar yükselebiliyor.

ÖDÜL 40 MİLYON DOLAR

Bu insanlar çıldırmış mı? Böyle fazla paraları ESpor'a neden yatırıyorlar? Aslında bu sorunun cevabı zannedildiği kadar karmaşık değil. Yabancıların millenial dedikleri, bizim ise Y jenerasyonu olarak isimlendirdiğimiz nesilin en büyük tutkularından birisi bilgisayar oyunları. Şu anda bile her çocuğun elinde tablet ya da akıllı telefon bulunuyor. Dijital çağda doğan nesile ulaşmak ise fazlasıyla zor. Y jenerasyonu televizyon izlemiyor, gazete okumuyor ve gününün büyük bir bölümünde internette online olarak zaman geçiriyor. Markaların espora olan ilgisinin altındaki en büyük neden de bu. Çok büyük bir genç kitle bulunuyor ve bu kitleyle iletişime geçmek fazlasıyla zor. Markalar bu alanda iletişim yapıyor, profesyonel ligler ve takımlar bu kanal ile gelir sağlıyor ve oyuncular da bu kadar yüksek miktarlarda para kazanabiliyor.

BURSASPOR GELECEĞE YATIRIM YAPTI

Geleneksel spor kulüplerinin espora olan ilgisi ise 2015 yılına dayanıyor. İlk ESpor takımı kuran futbol kulübü olarak karşımıza Beşiktaş çıkıyor. Ardından ise Fenerbahçe ve Galatasaray’ın da League of Legends takımı kurduğuna şahit olduk. Globalde ise League of Legends’ın Avrupa’daki ligi EU LCS’te Schalke 04 yer alıyor. Paris Saint Germain de LoL sahnesine adım atmıştı. Avrupa’daki spor kulüplerinin genellikle FIFA takımları bulunuyor. Bursaspor da geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak ESpor sahnesine atılacağını duyurmuştu.

Bu hamle Bursaspor için büyük bir adım olarak nitelendirilebilir. Gençlerle iletişim her spor kulübünün önceliklerinden birisidir. Kulübün böyle bir girişimde bulunması vizyon açısından da çok fazla şey anlatıyor. Modern trendlerden uzak kalmaması ve sektörü yakından takip etmesi, Bursaspor’un geleceğe yaptığı önemli yatırımlardan birisi. Aynı zamanda finansal olarak da E-Spor'a adım atılması bir yatırım olarak değerlendirilebilir. Kısa vadede ekonomik olarak bir kazanç sağlamak herhangi bir spor kulübü için neredeyse imkansız olsa da çığ gibi büyüyen ESpor'un birkaç yıl sonra bambaşka yerlerde olacağını göz önünde bulundurursak uzun vade yatırım için sahneye giriş yapmak oldukça akıllıca.

Biz de 5Mid olarak sahneye giriş yapan Bursaspor’a hoşgeldin diyoruz ve başarı temennilerimizi iletiyoruz. 

Zafer Zırhlı - 5Mid.com

Kaynak: Bursasporum.com

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

YesilBeyaz

08 Mayıs 2018 13:26
E-Spor sektörü çok büyüyecek. Şimdiden yatırım yapılması çok mantıklı.
İlginizi Çekebilir
Ali Ay :"Fenerbahçe maçı ile yeni bir döneme başlayacağız"Spor Toto Süper Lig'in ikinci yarısına Fenerbahçe maçıyla birlikte başlayacak olan Bursaspor'da Başkan Ali Ay camiaya önemli mesajlar verdi. Kulüp televizyonuna konuşan Başkan Ay, ikinci yarıda yeşil-beyazlı ekibin Bursaspor ismine yakışan bir oyun ortaya koyacağına inancının tam olduğuna belirterek, bunu yürekten söylediğini dile getirdi. Ali Ay, "Fenerbahçe maçı ile yeni bir döneme başlayacağız. Biz o günü milat kabul edelim" ifadelerini kullandı.
Mustafa Bozbey ve Ali Ay'dan Bursaspor camiasına mesaj!Bursaspor yönetimini ziyaret eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursaspor'un maddi sıkıntıdan kurtulması için kent genelinde destek kampanyası başlatılmasını önerdi. Bozbey stadyumda, 3 yıllığına daha loca kiralayacaklarını da açıkladı.
20 milyon TL verdiler!Olay Medya Spor Müdürü Orhan Güney'in bugünkü köşe yazısı.