"Şımardık, ukalalaştık, kibirlendik!"

15 Kasım 2017 19:42

Teksas Taraftarlar Derneği Başkanı Mehmet Güzelsöz, EnBursa.com’da yayınlanan Pres Programı’nda Barış Yalım’ın sorularını yanıtladı.

Mehmet Güzelsöz… O Bursaspor taraftarları arasında en çok emek sarf eden, Yeşil Beyazlı takım için hayatını ortaya koyan, birçok zorluğa göğüs geren, paraya değil renklere aşık olan bir isim.

DAĞLAR KADAR FARK VAR

(Hayat ve takım nasıl gidiyor?)

“Takım iyi, hayat iyi. Takım daha da iyi olacak. Geçen seneki takımla bu seneki takım arasında dağlar kadar fark var. Tribünden gördüğümüz kadarıyla mücadele var, oyunu bırakmama var, arkadaşlık var, sevgi var, saygı var…”

YENİ STATLA BOCALAMA YAŞANDI

(Tribünlerde durum nasıl?)

“Tribünde daha iyiye gidiyor. Bu sene daha iyi. İnsanlar biraz da eski statla, yeni stat arasında bocalama yaşadı. Geçen sene takımın başarısız olması da taraftarın gelmemesinde etken oldu. Bu sene de takımın başarısı ile beraber seyirci de yeni yeni stada ısınmaya başlıyor. Daha iyi olacaktır. Buna inanıyorum.”

ATATÜRK STADI ÖZLENMEZ Mİ?

(Atatürk Stadı’nı özlüyor musunuz?)

“Atatürk Stadı özlenmez mi Barış? Çocukluğumuz, gençliğimiz hep orada geçti. Orada şampiyon olduk, orada küme düşme sıkıntısı oldu. Orada birçok hatıramız var. Semtimizin stadıydı. Geze geze stada geliyorduk. İnsanların ayak alışkanlığı vardı. Biz Timsah Arena’ya başarılı geçemedik. İnsanlar oraya ısındırılmadı. Stadın bir çok eksikleri var. İyi, güzel stat ama çok eksikleri var. O da insanları yıprattı. Passolig etkisi, takımın başarısızlığı, uzaklığı derken bu durum ortaya çıktı.

SOSYAL MEDYA İYİDE KÖTÜDE…

(Sosyal medya taraftarı nasıl etkiliyor? İyi mi, kötü mü?)

“Sosyal medya daha iyi mi, kötü mü? sonuçlandıramayacağız. İyide, kötüde. Sosyal medya yüzünden hayatta birçok şeyi çabuk tüketiyoruz. Arkadaşlığı, dostluğu, sevgiyi, çabuk tüketiyoruz. Faydaları; bir şeyden çabuk haberdar oluyorsun. Gerçeğe çabuk ulaşıyorsun. İyi kullanıldığı zaman faydaları var. Taraftar açısından da kitlen büyüyor. O memnuniyet veriyor.”

KİMSENİN BURSASPORLULUĞU YARGILANAMAZ

(Herkesin ağzında olan bir kelime var; Gerçek Bursasporluluk. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?)

“Böyle bir şeye inanmıyorum. Hepimiz Bursasporluyuz. Kimsenin Bursasporluluğunu yargılayamazsınız. Sen daha iyi Bursasporlusun, ben daha iyi Bursasporluyum, ben bunu yaptım, sen bunu yaptın tarzında kelimeler olmaz.”

İSTANBUL’DAKİ KIZDIĞIMIZ TARAFTARLAR GİBİ…

(Geçmişteki taraftarla şimdiki taraftarlar arasında ne gibi farklılıklar var?)

“Geçmişteki taraftar daha bağlıydı, bağımlıydı. 2010’dan sonra bizim taraftarımız biraz şımardı. Kendimizi bir şey oldu zannettik. İstanbul’daki kızdığımız taraftarlar gibi ukalalaştık, kibirlendik. Şampiyonluğun getirdiği dezavantajlardı, zararlarıydı. Şampiyonlukla beraber bu hastalıklar bizim bünyemize girmeye başladı. Yoksa bizim taraftarımız bana göre Türkiye’nin en iyi taraftarı olur. Ama bu kibirimizi üzerimizden atarsak, 2010’daki gibi takımımızı çeken taraftar olursak çok daha iyi noktaya geliriz. Ama biz ne yaptık? Takım başarılı olsun da ben öyle gideyim oldu. Biz Atatürk Stadı’nda çok zor günler yaşadık. Ama bu stat hep doluyordu. İnsanlar geliyordu. Sevgisi vardı. Şampiyonluktan sonraki hastalığı çözmek lazım. Bu hastalık bütün camiaya yayıldı. Yöneticiler, medya mensupları, çalışanı, taraftarı… Herkese. Tam anlamıyla hastalık oldu bu.

BU ADAMLARIN YAPACAĞI İŞTEN NE OLUR?

(Türkiye Futbol Federasyonu Göztepe maçını Cumartesi 14.00’e koydu. Bu konuyu nasıl karşılıyorsunuz?)

“Türkiye Futbol Federasyonu futbolu nasıl yönettiği belli. Futbol saatlerini nasıl ayarladıkları ortada. Bu adamlar senin, benim maça gelmemi istemiyor demektir. Taraftarı olan iki takımı cumartesi öğlen 14.00’te oynatıyorsan çok da fazla futbol bilgin olduğuna inanmam. En tepeden, en alta kadar Futbol Federasyonu bu işi yürütemiyor. Bu kesin bir sonuç. Bu adamların yöneteceği, bu adamların programlayacağı, bu adamları atayacağı hakemlerden ne olur? Ligden ne olur? Biz belli bir çarkın içinde belli bir sisteme karşı mücadele ediyoruz. Biz bu mücadeleye devam edeceğiz. Bunlar bu futbolu bu noktaya getirdiler. İnşallah Türkiye daha kötü günler yaşamadan bu adamlar bir an önce giderler. Biz bu adamlara karşı tepkimizi çok önceleri koymuştuk. İnsanlar bizi yadırgamışlardı. Gördük işte. Yıldırım Demirören’in Türk futboluna katkısını gördük.”

KARDEŞİMİZ ANKARAGÜCÜ’DÜR AMA…

(Göztepe taraftarı ile 14 yıl aradan sonra maç izleyeceksiniz. Bir organizasyon var mı?)

“Göztepe taraftarı ile bir organizasyon olacak. Bizim ebedi dostumuz, kardeşimiz Ankaragücü’dür. Ancak Göztepe olsun, Samsun, Antalya, Gaziantep olsun, bunlar arkadaşlarımızdır. Tüm Anadolu takımları ile İyi ilişkiler geliştirmeye çalışıyoruz. İzmir’den gelecek arkadaşlarımız var. Onlarla görüşeceğiz. Bir organizasyon yapmayı düşünüyoruz.”

20 TANE ALİ AY OLSA…

(Başkan Ali Ay hakkında ne söylersiniz?)

“Ali Ay’ı cezaevinden çıktıktan sonra tanıdım. Tanıdığım en iyi adamlardan bir tanesi. Adamın verdiği para belli. En iyi Bursasporluyum diyen adam, elini cebine atmıyor. Destek vermiyor. Bu adam 12 milyon Euro para harcadı. Kolay para, değil servet. İyi bir Bursasporlu ancak yanlış yönetimle yola çıktı. Çevresinde yanlış adamlar oldu. Hala birtakım olaylarda ısrar ediyor. 2018 Mayıs’ına kadar birçok şeyler düzelir. Ben şuna inanıyorum; Bursaspor camiasında 20 tane Ali Ay olsa bizim şampiyonluklarımız arka arkaya gelir.

NASIL BULDUN BU ADAMI?

(Paul Le Guen desek?)

“Paul Le Guen çok iyi bir teknik adam. Ben Başkana şunu söyledim: ‘Nasıl buldun bu adamı?’ Geçmişe bakınca, gördüğümüz teknik adamlardan sonra ‘nasıl buldu?’. Allah yüzümüze baktı da bu adam denk geldi. Paul Le Guen’in futbol bilgisinden şüphemiz yok. Elindeki malzemeyi en iyi yapmaya çalışıyor. Daha iyi malzeme verirsen daha iyi iş bekleyebilirsin.”

Röportaj: Barış Yalım

Kaynak: EnBursa.com - http://enbursa.com/bursasporda-sok-sakatlik-6-hafta-yok

Yorumlar (10) / Onay bekleyen (1)

Yorum Ekle

HSYN

15 Kasım 2017 19:57
Güzel bi röportaj olmuş emeğine sağlık barış.

uğur

15 Kasım 2017 20:38
objektif kısa öz ve doğru tespit açıklamalar olmuş inşallah tüm camiamızı menfaatlerden uzak bir yumruk gibi birleşmiş iyi günler bizi bekler.

ALEMDE TEKSAS

15 Kasım 2017 20:40
EN GÜZEL SÖZ MEHMET GÜZELSÖZ!!

pingel

16 Kasım 2017 18:25
ben kendimi tutamam Göztepe’ye ana avrat küfür ederim diyen ankaragüçlü kardeşlerimiz varsa lütfen bu maça gelmesinler

Mümin

17 Kasım 2017 14:58
Doğru söze ne denir ki.Şımardık ukalalaştık kibirlendik..

Tsc

17 Kasım 2017 03:17
Şu stadda insanları bağırtmak çok zor.sıkısık boğuk bir ambiyans yok.insanlar iç içe değil.herkes rahat marka,eski stadda sıkış tepiş bı ortam vardi.bagirinca herkes bağırıyordu.tek fark bagirsanda akustik yoktu,ses emilip dağılıp gidiyordu.simdiki stadda txsta 2 blok bagirsa kuzeyden rahatlıkla duyabiliyon,akustik farkı.bagirmak isteyen adam bile bağırmaya utanıyor,çünkü yanındaki bagirmiyor sadece onun sesi çıkıyor.millet artık resmen maci izlemeye geliyor.biseyler yapmalı.

Ss

16 Kasım 2017 08:29
Kendimizi bir şey oldu zannettik ne demek allah aşkına

FARUK ÇIMENBIÇER

16 Kasım 2017 07:38
Harika Bir yorumlar.Bravo arkadaşim Tebrikler Basarilara devam kolay gelsin diyorum.Biz BURSASPOR luyuz.

Sadece 16

16 Kasım 2017 13:55
İyi bir röportaj olmuş. Sayın Güzelsöz'ün cevapları da gayet güzel. Tebrikler...

tex

16 Kasım 2017 09:36
Duygularımıza tercüman olmuşun Mehmet sağolasın
İlginizi Çekebilir
Düdük Palabıyık'taSpor Toto Süper Lig'de 9. hafta maçlarını yönetecek hakemler açıklandı.
İstanbul basın, ne oluyor?Milliyet gazetesinin Arda Turan ile alakalı yaptığı haberinde kullandığı ifadeler Bursaspor taraftarının tepkisini çekti.
Amatörün dünyasıCevdet Altınel'in bugünkü köşe yazısı.