Timsah Arena hakkında şok açıklama...

23 Eylül 2016 10:47

Böyle devam ederseniz 1 Kasım’da burada maç oynatamazsınız.

Timsah Arena'nın bozuk zemini ile ilgili tartışmada bu defa söz çim uzmanı Muhittin İpek'te.
Bursaspor kulübünün ortaya koyduğu verilerle, bir önceki çim ekibini kötü zemin sorumlusu olarak göstermesinin ardından, bu ekip adına Muhittin İpek, "Açıklamaları ve raporu şaşkınlıkla ve biraz da üzüntüyle okudum" dedi ve şu bilgileri verdi:
"Haziran sonu bıraktığımız saha sorunsuzdu kaldı ki kötü bir zemin bıraktık diyelim, 81 gün geçmiş ,biz şirket olarak bu süre zarfında 3 adet saha yaptık. Bunlardan biri de Karacabey Fehmi Gerçeker Stadyumu şu an kusursuz bir zemin ve 3 haftadır maç ve antrenman yapılıyor.Bu süre zarfında zemini düzeltemediler mi?
Özlüce tesislerinde yetiştirilen çim Özlüce toprağında değil buraya serilen özel toprak üzerine ekilip kesildi.
Kimyasal gübrelerin su verilmeyip erimediği yazılmış. Buraya atılan gübreler son teknoloji ile üretilmiş kaplamalı, yavaş salınımlı 2-3 aylık gübrelerdir. Sulamasanız bile çimi yakmaz ayrıca sulanmayan sahada bir günde çimler yanar .
Sahaya 20.06.2016 tarihinde ekilen tohum Bermuda Grass (vermida değil) tipi hibrit stolonlu çeşit Atatürk Stadyumu'nun zeminindeki çeşittir. Bursa bölgesine uygun olup olmadığı söz konusu değil her sonbaharda üzerine ara ekim yapılır.( Kışlık tek çeşit çim ile )
20 Temmuz’da uygun olmayan tarih olduğu söyleniyor o zaman neden ekim yapıldı?
Arena tipi sahaların genel sorunu ışık alamaması sonucu kök gelişimini tamamlayamayan çimlerdir.İspatı ise Teksas tribünü önü olan güney kale önü ve kapalı tribünün( kuzey-güney ) ön tarafıdır.Kalkmalar ve bozulmalar bu bölgededir.

Çözüm, Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan suni ışık sistemlerinin belirli bir program çerçevesinde kullanılmasıdır.
Tamam da acaba kullanılıyor mu? Programı doğru mu?
Yaprak ve toprak analizleri yapılıp gübre ve iz element seçimleri bu analiz sonuçlarına göre mi yapılıyor?
Çim biçimi hangi sıklıkla ve ne tür makinelere yapılıyor?
Her 15 günde bir sahaya verti-drain (delme) işlemi uygulanıyor mu?
Yukarıda saydığım işlemlerin yapılması için gerekli makine parkuru mevcut mu?
Hepsi mevcutsa bunları kullanacak  gerekli teknik bilgi ve beceriye sahip personel var mı? Eğitim sertifika durumları nedir?
Şu an sahaya bakan teknik ekip ve DANIŞMANLARININ geçmiş tecrübeleri nedir, imal ettikleri  sahalar nereleridir, bakım yaptıkları sahalar nereleridir?
Ben Atatürk Stadyumu'nun imalatının başında tek sorumluydum. Aynı şekilde Timsah Arena imalatınında başındaki tek  sorumluydum. 35 yıldır çim sahalar üzerine çalışıyorum ve bugüne kadar yaptığım sahalar ortadadır. Bakımını bıraktıktan sonra stada bedelsiz olarak verdiğim bakım makinelerini almaya gittiğimde , böyle devam ederseniz 1 Kasım’da burada maç oynatamazsınız, uyarısında bulunup aynı endişemi sayın Belediye Başkanımız Recep Altepe’ye de ilettim. Suni ışık sistemi kullanılmıyor, stadın zemininin geleceği vahim, dedim.
İyi olursa Allah’tan, kötü olursa bizden mi?"

Kaynak: Bursa Hakimiyet / Mustafa Tunçakın

Yorumlar (13) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

necati

23 Eylül 2016 12:50
bence bu adam haklı istediklerini yapmadılar istifa verdi geri çektirdiler biraz zaman geçti aradan sorumlu muhittin gibi gösterip kovdular. Bu adam doğru işler yapmaya çalıştı kesinlikle yoksa Atatürk stadının zeminini Türkiyenin en iyi zemini haline getiremezdi

Orhan

23 Eylül 2016 11:38
Cim profesoru Muhittin IPEK. Bu adami nasil harcayabildiler ?

16

23 Eylül 2016 12:59
Adam haklı beyler dağılın

tiburon

23 Eylül 2016 11:59
Muhittin abinin sözleşmesinin feshedilmesi kadar şaşırdığım birşey olmadı. İşi ehlinden aldılar, dolayısıyla bundan sonra çimlerden çekeceğimiz aşikar duruyor..

Erdi1963

23 Eylül 2016 11:22
Geçin hibrit çime halı gibi oluyo zemin

1616

23 Eylül 2016 12:56
öyle yada böyle hibrit çim kaçınılmaz oldu bizim için

Fuat

23 Eylül 2016 16:14
Ben muhittin beye inanırım cunku ise burnunu sok cok oldu ne olsa rant meselesi

Sedo63

23 Eylül 2016 18:19
Başkan hata yapmaya başladın çevrendekilerin yönlendirmesiyle yanlış işler yapıyorsun zemin ekibin rezalet bütün yaz hiç bir şey yapmadınız yanlış yoldasın adam lafını esirgememiş helal olsun

Erdi

24 Eylül 2016 00:26
bu adam Türkiye ye örnek gösteriliyordu.Ligtv Gelsin anlatsın tüm Türkiye ye saha nasıl yapılıyor diye söylüyordu.Hatırlayın bütün Bursa yı sel aldı Bjk maçına girdik zeminde zerre su birikintisi yoktu.Sonra ne oldu her zaman ki çok bilen ve Timsah Arenayla ilgili isim dahil tek bir söylediği doğru çıkmayan belediye herşeyi mahvetti,bu adam da gitti.Sayın belediye başkanı stad ile ilgili daha ne kadar batacaksınız merakla izliyoruz.Demekki deplasman maçlarına gitmekle Bursaspor a hizmet etmek aynı şey değilmiş sayın başkan...

MURATSV

24 Eylül 2016 07:43
adam kaç sene boyunca bütün takımların bütün yorumcuların özenerek baktığı atatürk stadımızın cimlerinden sorumluydu. bu adam işini her türlü biliyor. ona göre aksiyon alınsın. ya da alınmasın.. atatürk stadına döneriz :) bak nasıl full çekiyo stad :D

Mususi

24 Eylül 2016 00:20
Yok o öyle demiş,yok bu böyle demiş,bırakın bu safsatalari bi zemini adam edemediniz ama suç belediye başkanın sen stadı adam akıllı bitirmeden açar san birşeyler hep eksik olur.olan da o stada gerçekten emek döken emekçilere olur ,hep onlar gunah kecisi ilan edilir,halbuki suclu ayan beyan ortada iken,gercekten biz BURSA Sehri olarak ne zaman birseyi tam yapicaz inanin merak etmeden duramiyorum.

Tribunlerden

07 Ekim 2016 09:12
Muhittin bey bursaspor kulubune kestiği 32.000 tl'lik doğrama faturaları nasıl yapıcaz. Ayrıca timsah arenanın bu halde olmasının tek sorumlusu MUHUTTİN İPEKTİR.

chd

23 Eylül 2016 12:00
senin 1,5senede yapamadığını 81 günde yapılmasını nasıl bekliyorsun ?
İlginizi Çekebilir
Deplasman tribününün şekli değişiyor!Bir süre önce gündeme gelen ve tribün liderlerinin de sıcak baktığı bu değişiklik için Bursaspor Kulübü harekete geçti.
"İbrahim Yazıcı Tesisleri" tabelası asıldıBursaspor Özlüce Tesisleri’nin ismi artık Bursaspor Kulübü İbrahim Yazıcı Tesisleri…
"Bursaspor’a büyük bir eser kazandıracağız"Bursaspor Başkanı Ali Ay, Spor Lisesi için Spor ve Milli Eğitim bakanlıklarıyla anlaştı... 22 Mayıs’ta protokol imzalanacak...