Hava Durumu

Olay - Tetikçi Barış Şimşek!

Olay gazetesi spor yazarlarının Beşiktaş maçı değerlendirmeleri.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2016 04:19
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2016 04:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursasporum.com
Olay - Tetikçi Barış Şimşek!
Tetikçi Barış Şimşek!
 
Beşiktaş’ın yeni yapılan Vodafone Arena’sına gelmek için bin bir zahmet çektik…
Takımın kaldığı otelden stada kadar birlikte geldik ama ne hikmetse güvenlik yetersizliği nedeniyle takım otobüsü tam 30 dakika tünelde bekletildi.
Taraftarlar taş yağmuruna tutmaya başladığı için biber gazları havada uçuştu.
Kendimize gelemedik resmen psikolojik baskıya maruz kaldık.
Biber gazının etkisiyle insanlar yerlerde sürünüyordu.
Takım bu atmosferde sahaya çıktı.
Vodafone Arena’nın reklamını iyi yaptılar ama ben bizim stadın eksikleri var diyordum ancak Timsah Arena’nın eline su bile dökemez.
Heryer şantiye…
Maçın gergin bir atmosferde oynanacağı belliydi.
Bursaspor bu karşılaşmayı birincisi hakem, ikincisi Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu’nun formsuzluğundan kaybetti.
Barış Şimşek yeni stada geldi ve görevini layıkıyla yaptı.
Olmayan korneri verdi 2. gol oldu. Herkesin gülmekten yarıldığı pozisyonda da penaltıyı çaldı Buraspor’un gardını düşürmeye çalıştı.
Kardeşim Alllah var yukarda Hosogai’nin pozisyonunda nasıl penaltı çalarsın.
Düşen oyuncu bile buna inanmazken sen o an neler hissettin.
Skor 3-2’yken İsmail Köybaşı’nın Batalla’yı arkadan çektıği pozisyonu hadi sen görmedin çizgi hakemi ve yardımcı hakemin önünde oldu. Hiç mi vicdanınız sızlamadı.
Sonrasında Querasma’nın direkt kırmızı göreceği pozisyonda yardımcı hakemin Portekizlinin önüne atlamasının izahı var mı?
Kimi kimden koruyorsun. Querasma yardımcı hakemi resmen savurdu bakalım raporlara yazılacak mı bunlar.
 
Resmen puanımızı çaldılar.
 
Son olarak Hamza Hoca, Sercan Yıldırım yoksa Stoch’a niye görev vermedin.
Tomas Necid’den bu maçta beklentin neydi?
1 topumuzun direkten döndüğü dünkü maçta 1 puan pisi pisine gitti.
 
Erkan Sağlık
 
---
 
Onurumuz yeter...
 
İstanbul’un üçüzlerinden ikisi şampiyonluk yarışında ya, hedefe ulaşma yolunda herşey mübah sayılıyor...
Bursaspor’u ancak taraftarıyla baskı altına alıp hakemin eyyamcılığıyla yenebilirdi Beşiktaş, öyle de yaptılar.
Sırf Bursaspor engelini aşabilmek için stadını yarım yamalakta olsa açmayı başaran Beşiktaş’ın başkanı Fikret Orman, maç bitiminde tam da kendisine layık bir açıklama yaptı: “Bursaspor çok motive bir şekilde sahadaydı. Çok asılan bir Bursaspor vardı sahada. Hamza Hoca da enteresan şekilde, çok fazla istekliydi.”
Ne oldu sayın Orman?
Bursaspor’un onuruyla mücadele etmesinden, gol atmasından, Hamza Hoca’nın yapılan haksızlıklara tepki vermesinden rahatsız mı oldunuz?
Bırakın bu iki yüzlülüğü...
Ondan sonra çıkıp ta, “Seneye iki takımın taraftarının deplasmanda maçlarını izlemesi için adım atacağız” ninnisine ancak siz inanırsınız.
Bileğinizin gücüyle değil, hakemin yardımıyla aldığınız 3 puanı tepe tepe kullanın...
Dün akşam iki devrede iki farklı Bursaspor izledik. Doğal olarak ilk yarıda rakibin baskısını kırmaya çalışan bir takım vardı sahada. Gomez’in golüne reaksiyon gösterip Batalla’nın nefis pasında Traore karşılık vermek önemliydi.
İkinci yarıya da istekli başlayıp Deniz Yılmaz’nın Tolga’nın parmakları ve direkten dönen topuyla 40 bin Beşiktaşlı’nın yüreğini hoplatmışken, olmayan korner sonrası Necid’in de ikramıyla yenen gol ve ardından Barış Şimşek efendinin bir zil takıp oynamadığı kaldığı penaltı noktasını gösterme çabası bu coğrafyada haklı bir isyan başlattı.
İnönü’nün kapanış maçını yönetmiş bir hakemi yeni stadın açılışınada atarsanız verdiğiniz komut da bellidir zaten.
Şimşek verdiği kararlarla iki takım arasında Barış değil yeni gerilimlerin fitilini yaktı...
Türk futbolu böyle eyyamcılardan kurtulmadığı müddetçe bir arpa boyu yol alamayız.
Ülkemizde bu kadar güzel statlar yapılırken, sahada oynadığınız onurlu futbola tepki gösteriliyor, neredeyse günah keçisi ilan ediliyorsunuz, şaka gibi...
Sercan Yıldırım’ın sakatlığı Hamza Hoca’nın oyun planlarını bozmuş olsa da hiç olmazsa ikinci yarıya Necid-Stoch değişikliğiyle başlayıp Deniz Yılmaz’ı ileri uçta özgür bırakılsaydı Dolmabahçe’de Timsah yürüyüşü nasıl yapılır hep birlikte görürdük.
Her şeye rağmen 3-2’lik mağlubiyeti Bursaspor kesinlikle hak etmedi.
Bu camia kenetlenip tek yumruk olması halinde son 6 haftada Bursaspor, Avrupa vizesi alacaktır.
Akhisar maçında Timsah Arena’yı doldurup Bursa’nın gücünü gösterelim.
 
Erdal Akçay
 
---
 
Baskı ve direnç!
 
Sercan, Serdar ve Dzsudzsak’ın sakatlıkları, Vodafone Arena’nın kapılarını açması, Fenerbahçe’nin puan kaybetmesi Bursaspor’un handikaplarıydı.
Beşiktaş’ın oyuna baskılı başlayacağı ve erken bir gol bulmak isteyeceği herkesin malumuydu. Nitekim öyle de oldu. Burada Bursasporlu oyuncuların rakibine ve hakem Barış Şimşek’in de taraftar baskısına vereceği reaksiyon karşılaşmanın gidişatını tayin edecekti.
Özellikle ilk devrede yeşil beyazlılar ve Şimşek baskıya boyun eğmedi. Hamza Hoca’nın psikolojik ve taktik olarak oyuncularını maça iyi hazırladığını gördük. Elindeki mevcut kadro ile Beşiktaş gibi teknik kapasitesi yüksek oyunculardan kurulu takıma karşı mümkün olduğunca geniş alan bırakmayarak, rakibini orta sahada durdurmaya çalıştı. Gomez’in golüne Traore ile verilen cevap; ilk devrenin Bursaspor’un istediği şekilde bitmesini sağladı. 2.yarıda ise Bursaspor yine direndi ama düdük sahibi direnemedi. Delgado’nun golünden sonra çaldığı penaltı çok ucuzdu. Hosogai’nin dokunup dokunmadığı belli olmayan pozisyonda, Sosa zaten kendini yere bırakmaya çoktan karar vermişti. Şimdi bu penaltı golü olmasa geçen her dakika Bursaspor’un direnci artacaktı diyeceğim, diyemiyorum çünkü bu fırsat Stoch’un golü ile yeşil beyazlıların eline geçti. Sonuçta Bursaspor yenilmesine rağmen, sahadan başı dik ayrıldı; olması gereken ve taraftarlarının istediği gibi.
Quaresma ve Hosogai’ye verilen kırmızı kartlar doğruydu ama adrenalinin tavan yaptığı dakikalarda Hamza Hoca’nın çok doğal olan tepkisini, 30 metrelik koşu yaparak tribüne göndermenin mantığı neydi? Şimdi sormazlar mı? Konya maçında Periera’nın yaptığı neydi diye?
Fikret Orman’ın maç sonrası yaptığı açıklamalara ne demeli? "Hamza Hamzaoğlu enteresan derecede istekliydi" demek de ne demek? Ne yapsaydı Hamza hoca, oyuncularına,"kendinizi yormayın, önümüzde Akhisar Belediye maçı var. Rakibimizi yeni statlarında fazla yormayalım mı deseydi? Neyin kafası bu? Bu anlayış ile Türk futbolu bir adım öteye gitmez/gidemez...
 
Cevdet Altınel
 
---
 
Bursa’nın yanından bile geçemez
 
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; Vodafone Arena o kadar şişirdikleri kadar fevlakedenin fevkinde bir stadyum değil... Güzel ama Bursa’nın kinin yanından bile geçemez…
Bir kere insanlar maça gidecek diye İstanbul’un göbeğinde bir trafik cehennemine sebep olunmuş… Takımın peşine takılmasak mümkün değil yetişemezdik… Zaten Bursaspor da ucu ucuna girdi stada… Ayrıca, bu biber gazı olayı da artık kabak tadı verdi… 3-5 kendini bilmeze sahip çıkamıyorlar diye sıkıyorlar biberi… Sonra ortalık toz duman, gözyaşları sel, herkes yerlerde resmen ciğerlerini teslim ediyor öksürmekten… Yabancı biri görse maç değil savaş var zannedecek…
 
 
İLK 11’DE OLMALIYDI!
 
Maça gelirsek; eyvallah anladık Beşiktaş yeni stadındaki ilk maçını oynuyor, şampiyonluk yolunda oldukça gergin de… Hakemlere ne oluyor onu anlamadık. Bu ne gevşeklik arkadaş… Barış Şimşek ve ekibini aynı Hüseyin Göçek gibi Bursa’ya gezmeye bile beklemiyoruz artık…
Tabii hakemler bir yere kadar mazeret… Bursaspor, Beşiktaş’ın baskısı karşısında zaman zaman terledi… Hücuma ender çıktığı anlarda da golleri buldu… 50. dakika Deniz’in şutunda Tolga topa parmaklarının ucuyla dokunmasa şimdi farklı bir coşku içinde olabilirdik… Bursaspor kazanabilirdi ya da puan alabilirdi ama rakibi kadar çok da istekli değildi bence… Ezildi mi asla ezilmedi… Bir tık daha gayretli olmalıydı… Ayrıca, Stoch ilk 11’de başlamalıydı diye düşünüyorum…
 
 
YAZIKLAR OLSUN
 
Bursa’nın yeni stadını görme gel sen İstanbul’da loca al… Yazıklar olsun… Yeni markasını Atatürk Stadı’nda tanıtırken “Devamı gelmezse inandırıcılığı kaybeder” demiştim aynen de öyle oldu… Bence bugünden itibaren firma için gerekli tepki verilmeli… Utanmadan bir de insanın gözünün içine sokar gibi kocaman isimlerini yazdırmışlar…

 
‘O HAREKETLER YAKIŞMADI’
 
Maç sonrası Bursasporlu yöneticilerle beraberdik… İyi oyun tesellileri olmuş. Yalnız protokol tribününde Başkan Ali Ay ve yöneticilerin bir olay dikkatini çekmiş. Ali Ay, geçen dönem Bursa milletvekilliği yapan Bülent Arınç’ın, Beşiktaş’ın attığı gollerden sonra büyük sevinç gösterilerinde bulunduğunu gördüğünü ve üzüldüğünü belirterek, ‘Yaptığı hareketler ona yakışmadı. Daha düne kadar kendisi Bursa’nın milletvekiliydi” dedi…
 
 
BURSASPOR RİVA’DAN GEÇTİ
 
Bursaspor, İstanbul’da 3 puan bıraktı ama olumlu gelişmelerle döndü… Yeşil beyazlı yönetimin, TFF Riva Tesisleri’nde Başkan Yıldırım Demirören ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çağlar’la yaptığı görüşme gelecek adına gerçekten güzeldi… Özellikle Vakıfköy’e yapılması planlanan Spor Lisesi’ne Demirören ve Çağlar’ın “Öncülük ederiz. Bursa’yı pilot şehir yapalım” mesajı önemli bence. Tabii, bizim adımıza da farklı bir gündü… Riva’daki muhteşem tesisin güzelliklerini Perşembe akşamı Sporlife’de mutlaka izleyin…
 
Orhan Güney
 
---
 
Ne yapacaktı Bursaspor sayın Orman?
 
Vodafone Arena’nın açılış maçında Gomez’in golüne Traore ile karşılık veren Timsah ardından Delgado ile tekrar geriye düştü. Uydurma bir penaltı maçın önüne geçerken Stoch’un golü 40 bin kişiye korkulu anlar yaşattı fakat yeşil beyazlılar sahadan mağlup ayrıldı.
 
Beşiktaş Başkanı diyor ki; “Çok motive olan, çok asılan bir Bursaspor vardı. Enteresan yani. Hamza Hoca da çok istekliydi.’
Hayırdır Fikret Başkan. Ne yapacaktı Bursaspor?
Stadınız açılıyor diye ’buyrun yenin, golleri atın mı’ diyecekti.
Stadyum yapabilirsiniz, milyon Euroluk oyuncular getirebilirsiniz fakat bu düşüncedeyseniz kazanırken, çok şeyler kaybedersiniz.
Şenol Güneş’de 2-0 kaybettikleri Akhisar maçı sonrası Barış Şimşek’i eleştirmişti; ’Ben bu hakemle hiç maç kazanamadım. Bir de bu hakemin FIFA korkartı var.’
Peki, dün akşamki penaltı pozisyonu için neden fazla yorum yapmadın Şenol Hoca?
Kazanınca sıkıntı yok, puan kaybında ortalığı yangın yerine veriyorsunuz.
 
 
CÜNEYT ÇAKIR ATABİLDİ Mİ?
 
Barış Şimşek beni yanıltmadı. Hamza Hoca’nın dışarı gönderişine dikkat edin. Eğer sen bugün ’Ne var bunda’ deniliyor diye, itiraz ediliyor diye bir teknik adamı kenara gönderiyorsan, Süper Lig’de yedek kulübelerinde hoca kalmaması lazım.
Fenerbahçe’nın hocası, Konya’da rakip takım oyuncusuyla diyaloğa girdi, tartışma yaşadı. Atabildi mi Cüneyt Çakır dışarı?
Atamaz çünkü takımına göre, teknik adamına göre değişiyor bu işler.
Şenol Güneş aynı hareketleri yapsaydı atabilirmiydi Barış efendi?
Kesinlikle ama kesinlikle buna cesaret edemezdi.
 
 
SAÐLAM DA MAÇTAYDI
 
Bursaspor iyi oynamıştır, kötü oynamıştır orası ayrı. Ancak hakemin skor üzerinde etkisi var.
Gelelim takımın yaptığı yanlışlara ve doğrulara. Beşiktaş’ın baskıyla maça başlaması çok normal. İlk yarıda buna karşılık verilmemesi bizi rahatsız etti.
Ancak ikinci yarıda uyarılar iyi yapılmış ki, pozisyon geldi, Beşiktaş’ın savunma hatalarından faydalanıldı. Traore gol atmasına rağmen aksadı, Hosogai’de fazla direnemedi.
Hamza Hoca artık şunu iyi bilmeli. Deniz Yılmaz bu takımın birinci forveti. Deniz kenara geçtiği vakit bütün etkinliği azalıyor.
Necid’te istenileni veremeyince takım bir anda 2 kişi eksik kalıyor.
Takımın mücadelesi, hırsı ve özelliklede ikinci yarıdaki anlayışı bana ilerisi için ümit verdi.
Bu arada maçı izleyenler arasında Ertuğrul Sağlam’da vardı. Merak ettim ’Dzsudzsak, Sutter , Jorquera nerde, Traore ne yapıyor böyle, Sercan bu takım için ne kadar önemli bir oyuncuymuş?’ diye sordu mu acaba kendi kendine.
 
Beytullah Süat
 
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.