Hava Durumu

Altepe: Kafamızdan yer seçmedik

Recep Altepe ilk kez açıkladı: Timsah Arena’nın yerine nasıl karar verildi?

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2021 09:25
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2021 09:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursasporum.com
Altepe: Kafamızdan yer seçmedik

Yıl 2009… AK Parti Büyükşehir Adayı olan Recep Altepe’nin seçim vaatleri arasında Bursaspor’a yeni stadyum vardı.

O kampanyada…

Altepe’nin görsellerle açıkladığı vaat ilgi görünce, diğer adaylar da projeleri arasına yeni stadyumu aldılar.

Gerçi…

Açıklanan projeler, Atatürk Stadyumu’nun yıkılıp yerinde yeni stadyum yapılması yönünde hazırlanmıştı, ama Acemler bölgesinde veledromun olduğu alanda yapılacağı açıklandı.

24 Şubat 2011 yılında yapılan ihaleyi Gintaş kazandı, 1 Haziran 2011’de Timsah Arena’nın temeli atıldı. Müteahhit ekonomik krize girince inşaat uzadı, 21 Aralık 2015’te de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılışı yaptı.

Resmi adı da Bursa Büyükşehir belediyesi Stadyumu oldu.

Ne var ki…

Timsah Arena’nın, kent trafiğinin en sorunlu yeri Acemler’de yapılması hep tartışıldı. Yanında hastane yapılması da trafik kaygılarını çoğalttı.

İşte…

O süreçte yaşananları, Olay Medya’yı ziyarete gelen Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Recep Altepe’ye sorduk.

O da…

Bu konuda ilk kez açıklama yaptı, bir anlamda tartışmalara cevap verdi:

“Bursaspor için görkemli olması yanında, Avrupa Kupası finali oynanacak bir stadyum hedefledik. Avrupa ve dünya standartlarında olsun istedik.”

Şunu vurguladı:

“Dünya Mimarlık Ödülü alan Türkiye’deki ilk stadyum. Ayrıca dünyada en ilginç 5, en etkili 10 stadyum arasına girdi. Koltukları standartlara uygun, çatı tekniği Türkiye’de tek.”

Şunun da altını çizdi:

“Bizim stadyum 180 bin metrekare alana yapıldı, metrekare maliyeti 1.400 lira oldu. Beşiktaş 120 bin metrekare alanda metrekaresini 3 bin 400 liraya mal etti.”

Gecikme için “45 firma arasında en ucuz teklifi veren 2 müteahhit stadyum inşaatında iflas etti” dedi ve yer seçimini şöyle açıkladı:

“63 yıl önce ünlü Piççinato tarafından yapılan Bursa imar planı var. Stadyumu o planda gösterilen yere yaptık, kafamızdan yer seçmedik.”

 

Stadyum Acemler trafiğini nasıl etkiliyor?

Stadyumla ilgili en çok trafik eleştirisi geldiğini, hastanenin de kaygıları arttırdığını anımsattığımızda Recep Altepe şunu söyledi:

“Karar verdiğimizde orada hastane projesi yoktu. Trafik de; otoparklar, ticari alanlar ve cadde duvarlarla kapatılmazsa sorun olmaz.”

Şunu da ekledi:

“Stadyumu projelendirirken her şeyi düşündük. Önünde Bursaray var. Köprüler ve bağlantı yollarıyla Mihraplı Köprüsü’ne kadar plan yapıldı.”

Ahmet Emin YILMAZ

Kaynak: Olay.com.tr - https://www.olay.com.tr/yazar/ahmet-emin-yilmaz/recep-altepe-ilk-kez-acikladi-timsah-arenanin-yerine-nasil-karar-verildi-720000

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.